MocArty RMF Classic za 2023 rok rozdane. Nagrody wręczono po raz dwunasty. Słuchacze stacji wybierali swoich faworytów w czterech kategoriach: Człowiek Roku, MocNa Rzecz, Muzyka Filmowa Roku i Wydarzenie Roku. W tym roku nagroda specjalna trafiła do "Ogniem i mieczem".

Tegoroczne MocArty RMF Classic wręczono podczas gali w Muzeum POLIN w Warszawie.

Statuetki otrzymali:

Człowiek Roku: Mirosław Baka

Cytat

Za przypomnienie nam, na czym polega dojrzałe i wartościowe aktorstwo! Aktor ma na swoim koncie wiele znakomitych ról, jednak rola Boryny w święcącym sukces frekwencyjny filmie "Chłopi", została niezwykle doceniona przez widzów. Jednocześnie wielu słuchaczy podkreślało skromność aktora prezentowaną właśnie w rozmowach na temat tej znakomitej produkcji. Gratulujemy!

Nominowani w tej kategorii byli także: Agnieszka Holland, Jakub Józef Orliński, Teresa i Andrzej Starmachowie i Joanna Kuciel-Frydryszak.

MocNa Rzecz: Młode Głowy

Cytat

Projekt Fundacji UNAWEZA zachęca do otwartego dialogu o zdrowiu psychicznym zarówno dzieci, jak i rodziców. Po roku działalności Młodych Głów, w badaniu dotyczącym zdrowia psychicznego, poczucia własnej wartości i sprawczości, wzięło udział 184 000 młodych ludzi z całej Polski! Gratulujemy!

Nominowani byli także: Generator głosu AI ElevenLabs, odkrycie przez polskich archeologów malowideł w Starej Dongoli w Sudanie, Kurtyna Kobiet w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, Nagroda Muzealnej Rady Europy 2024 dla Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku, a także książka "Franz Kafka. Rysunki" Wydawnictwa Literackiego.

Muzyka filmowa roku: "Chłopi" (L.U.C.)

Cytat

Muzyka autorstwa Łukasza L.U.C Rostkowskiego do filmu "Chłopi" zdobyła bezprecedensowy poziom popularności - ma już status Złotej Płyty i serię koncertowych wykonań! Płyta jest porywająca i wyrazista. Idealnie uzupełnia piękne, namalowane obrazy w filmie. Gratulujemy!

Oto nominacje w tej kategorii:

  • "Czas krwawego Księżyca" - Robbie Robertson, wyd. Compilation (P) 2023 Masterworks, a label of Sony Music Entertainment;
  • "Oppenheimer" - Ludwig Göransson, wyd. Back Lot Music, a Division of Universal Studios Music LLLP 2023;
  • "Spider Man: Poprzez multiversum" - Daniel Pemberton, wyd. Sony Pictures Animation Inc., under exclusive license to Sony Classical, a label of Sony Music Entertainment 2023;
  • "Znachor" - Paweł Lucewicz, wyd. Magnetic Records 2023.

Wydarzenie Roku: Serial "1670"

Cytat

Ośmioodcinkowa satyryczna komedia z historią w tle, która nawiązuje do współczesności i najbardziej aktualnych tematów. Produkcja po pierwszym dniu premiery była najchętniej oglądanym serialem w Polsce. Do pierwszej dziesiątki trafiła także w dwudziestu trzech innych krajach. Gratulujemy!

Nominacje w tej kategorii przyznano również za: premierę spektaklu "Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuje", sukces wystawy "Fangor. Poza obraz" w Muzeum Narodowym w Gdańsku, rekordowy rok na Zamku Królewskim w Warszawie oraz międzynarodową karierę Hani Rani.

Nagroda specjalna dla "Ogniem i mieczem" – 25 lat od premiery i rekord oglądalności

Cytat

Od premiery filmu minęło 25 lat! "Ogniem i mieczem" do dziś jest najpopularniejszym polskim filmem kinowym, który miał swoją premierę po 1989 roku. Obejrzało go ponad 7,1 miliona widzów! Jerzy Hoffman jest reżyserem wybitnym, który dzięki swojemu wizjonerskiemu podejściu, został nazwany "wielkim hetmanem polskiego kina".