Do sieci trafił zwiastun filmu "Gierek" w reżyserii Michała Węgrzyna. W postać I sekretarza KC PZPR wcielił się Michał Koterski. Obraz trafi do kin już 21 stycznia 2022 r.

Do sieci trafił zwiastun filmu "Gierek" w reżyserii Michała Węgrzyna. W postać I sekretarza KC PZPR wcielił się Michał Koterski. Obraz trafi do kin już 21 stycznia 2022 r.
Michał Koterski i Rafał Zawierucha na planie filmu "Gierek" /Mówi Serwis /Materiały prasowe

Oprócz Michała Koterskiego, który na potrzeby roli zmienił się fizycznie (przytył kilkanaście kilogramów), w obsadzie filmu są m.in. Małgorzata Kożuchowska (gra żonę Edwarda Gierka Stanisławę), Agnieszka Więdłocha, Jan Frycz, Rafał Zawierucha, Antoni Pawlicki, Sebastian Stankiewicz, Ewa Ziętek, Cezary Żak i Krzysztof Tyniec. 

Akcja filmu toczy się w latach 1970-1982 - od momentu, kiedy Gierek zostaje I sekretarzem KC PZPR, do końca jego internowania. Za scenariusz odpowiadają Heatcliff Janusz Iwanowski (jest jednocześnie producentem filmu), Michał Kalicki, Krzysztof Tyszowiecki i Rafał Woś. 

Przy pisaniu scenariusza twórcy czerpali m.in. z relacji bankiera pożyczającego pieniądze krajom bloku wschodniego, opowieści sekretarza, który obserwował czasy gierkowskie ze środka aparatu władzy, oraz ze wspomnień doradcy, który pomagał Gierkowi zmieniać i modernizować polską gospodarkę. 

Nie będzie to film polityczny - zapewnia Heatcliff Janusz Iwanowski - producent i jeden ze scenarzystów "Gierka". Pokazujemy Edwarda Gierka za kulisami władzy, czyli to, czego ludzie dotychczas nie wiedzieli. Relacje rodzinne, które nigdy nie ujrzały światła dziennego, będą istotną częścią tej historii, a sam Gierek zaskoczy niejednego widza - zapowiada.

"Gierek" wejdzie do polskich kin 21 stycznia 2022 r.