Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden podpisał dekret mianujący piosenkarkę Lady Gagę i producenta filmowego Bruce'a Cohena współprzewodniczącymi prezydenckiego Komitetu ds. Sztuki i Nauk Humanistycznych - poinformował Biały Dom.

W komunikacie opublikowanym przez Biały Dom podkreślono, że Lady Gaga jest jedną z piosenkarek odnoszących największe sukcesy komercyjne.

Zauważono również jej aktywny udział w akcjach charytatywnych i kampaniach społecznych, w tym w obronie praw społeczności LGBTQ.

Oprócz Lady Gagi i Bruce'a Cohena, w komitecie znalazło się ponad 20 osób, które Biały Dom nazwał "wybitnymi artystami, naukowcami i filantropami". Są wśród nich m.in. aktorzy George Clooney i Jennifer Garner, a także muzycy - John Baptiste i Joe Walsh.

Trump rozwiązał, Biden - przywrócił

Prezydencki Komitet ds. Kultury i Nauk Humanistycznych został utworzony w 1982 roku decyzją ówczesnego prezydenta Ronalda Reagana. Pełni funkcję organu doradczego administracji prezydenckiej w wielu sprawach kulturalnych, w tym doradza prezesom agencji rządowych, m.in. National Endowment for the Arts, której celem jest wspieranie sztuki i kultury.

Komitet został rozwiązany w 2017 roku podczas prezydentury Donalda Trumpa. Amerykański przywódca uważał, że to "nieodpowiedzialny sposób wydawania pieniędzy z podatków".

Organ doradczy został przywrócony przez Joe Bidena we wrześniu 2022 roku.