"Byliśmy bardzo ze sobą związani. Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego" - wspomina Anna Jakubowska ps. "Paulinka", która podczas Powstania Warszawskiego była łączniczką i sanitariuszką Batalionu Zośka. Jako jedna z pierwszych czytała scenariusz filmu o sobie i swoich przyjaciołach. Jan Komasa 18 sierpnia skończy zdjęcia do "Miasta 44". Premiera odbędzie się za rok.

Mam dwa marzenia. Po pierwsze, żeby udało się zrobić film, bo ja towarzyszę staraniom o jego powstaniu od wielu, wielu lat - przyznaje Anna Jakubowska w rozmowie z dziennikarką RMF FM Katarzyną Sobiechowską-Szuchtą. Chciałabym też, żeby można było odtworzyć to, co nas łączyło podczas powstania. To, że byliśmy ze sobą tak bardzo związani. (...) Dla mnie nie jest ważne, czy czołg wjedzie w taki, a nie inny sposób. Dla mnie jest ważne to, żeby pokazać głębię przeżyć tych ludzi i atmosferę - dodaje.

Na pytanie, czy cieszy się, że produkcja filmu wreszcie ruszyła po tylu latach, podkreśla: Ja wiem, że są dwie opcje. Jedni są przeciw powstaniu, drudzy są za. Myślę, że nasze pokolenie, póki całkowicie nie wyginie, zawsze będzie miało takie poczucie, że było warto - mimo tych wszystkich strat. Będzie mieć poczucie, że to było coś wielkiego i że mogliśmy coś zrobić dla kraju po ponurych latach okupacji.

Anna Jakubowska zapytana, jak odbiera młodych aktorów, którzy zagrają w filmie Komasy przyznaje, że jest wzruszona: Ta młodzież jest fajna. Już widziałam tych młodych ludzi, już udało mi się z nimi rozmawiać. Są świeży, pełni nadziei, że im się uda. Życzę im jak najlepiej - mówi.

W "Mieście 44" Jana Komasy grają aktorzy zawodowi oraz wyłonieni podczas castingów amatorzy. W obsadzie są m.in.: Józef Pawłowski (jako główny bohater, Stefan), Tomasz Schuchardt (jako żołnierz AK "Kobra"), Zofia Wichłacz (w roli "Biedronki"), Anna Próchniak ("Kama"), Maurycy Popiel ("Góral"), Antoni Królikowski ("Beksa"), Jan Kowalewski (Adam), Grzegorz Daukszewicz ("Miki"), Filip Gurłacz ("Rogal"), Michał Mikołajczak (Aleksander). Autorem zdjęć jest Marian Prokop. Za kostiumy odpowiadają Dorota Roqueplo i Magdalena Jadwiga Rutkiewicz. Muzykę skomponuje Antoni Komasa-Łazarkiewicz.

Uroczysta premiera "Miasta 44" ma się odbyć na Stadionie Narodowym za rok - 1 sierpnia 2014 r., w 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Dramat historyczny non fiction

Przypomnijmy, że za niespełna rok będziemy mogli oglądać inny bezprecedensowy film na temat Powstania Warszawskiego. To dramat historyczny non fiction zmontowany w całości z materiałów dokumentalnych. 

Nad ponad setką tysięcy klatek kronik filmowych pracowali montażyści, informatycy dźwiękowcy, historycy, policyjni specjaliści od czytania z ruchów warg, scenarzyści i operatorzy. Wszystko po to, by stworzyć 90 minutowy kolorowy film - mieszankę dokumentu i fikcji.