Kosheen gwiazdą krakowskich wianków. Już 26 czerwca angielskie trio wystąpi na scenie w zakolu Wisły u stóp Wawelu. Oprócz Brytyjczyków w Krakowie zagrają: Biff, PIN, Maciej Maleńczuk z zespołem Psychodancing oraz łotewska grupa BrainStorm.

grabowiecka: każdy znajdzie w tych rytmach coś dla siebie

Zapewne wszyscy bawili się w klubach i na swoich prywatnych imprezach do takich kawałków jak "Hide U", "Catch", "All in my head" czy "Hungry". Są to wieczne hity i właśnie na tym nam zależało, żeby zaprezentować zespół z wiecznymi hitami. Wianki mają wprowadzić w dobry wakacyjny nastrój i stąd ten nastrój. Muzyka Kosheen wyrasta z rocka, drum'n'bass'u, trip hopu i muzyki folkowej, więc każdy znajdzie w tych rytmach coś dla siebie - powiedziała Agata Grabowiecka z Krakowskiego Biura Festiwalowego.

Grupa Kosheen powstała pod koniec lat 90. w Bristolu, kiedy Markee Substance i Darren Decoder spotkali pochodzącą z Walii wokalistkę Sian Evans. Po kilku bardzo udanych próbach, cała trójka podpisała kontrakt nagraniowy z małą wytwórnią Moksha Records i weszła do studia nagraniowego. Rezultatem były 12-calówki, z których pochodziły takie klubowe przeboje, jak "Slip & Slide (Suicide)" czy "Hide U" (remiksy do tego drugiego robili Rollo i Sister Bliss z Faithless).

W końcu grupa nagrała swój pierwszy album "Resist" (2001 r.). Płytę kupiło ponad milion fanów, zaś grupa otrzymała wiele prestiżowych nagród muzycznych, między innymi Brit Award. Po dwóch latach grupa zaprezentowała krążek "Kokopelli", którego tytuł nawiązuje do starych indiańskich legend. Obydwie płyty odniosły spory sukces, przynosząc zespołowi popularność na całym świecie.

Trzeci album Kosheen, zatytułowany "Damage", ukazał się w marcu 2007 roku. Stylistyką nawiązuje do poprzednich dwóch, chociaż pojawiają się też nowe elementy, szczególnie w warstwie aranżacji i wykorzystanych instrumentów. Album promował singiel "Overkill".

Więcej o zespole Kosheen przeczytasz w Gwiazdozbiorze RMF FM.

Wianki to jedna z największych imprez plenerowych w Polsce. Koncerty gwiazd światowego formatu łączą się z elementami widowiska nawiązującego do tradycji nocy świętojańskiej. Na wyjątkowej scenie plenerowej w zakolu Wisły pod Wawelem wystąpili dotychczas artyści tej klasy co Jamiroquai i Lenny Kravitz oraz czołowi przedstawiciele polskiej sceny muzycznej.