Festiwal Filmu Niemego w Krakowie. Nagradzany w Polsce i zagranicą film "Kobieta na dachu" w kinach. I teatralna premiera w reżyserii Jana Englerta. To wybrane premiery nadchodzącego tygodnia.

Festiwal Filmu Niemego

Od 8 do 11 grudnia trwać będzie 23. Festiwal Filmu Niemego. To najstarszy w Polsce przegląd filmów niemych, prezentowanych z towarzyszeniem muzyki na żywo. Motywem przewodnim tegorocznej edycji są "Przemiany". W programie jest klasyka niemego kina, poszukujące nowych środków wyrazu dzieła awangardowe oraz filmy stojące u progu dźwiękowej rewolucji. Filmy w salach Kina Pod Baranami oraz Muzeum Sztuki Japońskiej Manggha w Krakowie prezentowane będą z koncertami muzyki na żywo.

"Kobieta na dachu" wchodzi na ekrany kin

"Kobieta na dachu", film Anny Jadowskiej, opowiada historię sześćdziesięcioletniej położnej. Mira z bezsilności napada na bank uzbrojona w niewielki nóż kuchenny. Najlepsza jest w ukrywaniu swoich potrzeb i uczuć. W domu też skupia się na innych, na swoim mężu i dorosłym synu. Czasem wymyka się na dach swojego bloku, żeby zapalić papierosa. To jedyna rzecz, jaką robi tylko dla siebie.

Dla mnie jej historia opowiada o tym, że nigdy nie jest za późno, by się odezwać. I po raz pierwszy w życiu powiedzieć głośno, czego naprawdę potrzebujesz - mówi reżyserka Anna Jadowska. Główną rolę gra Dorota Pomykała. Film 9 grudnia wchodzi do kin.

Polska produkcja została już nagrodzona na założonym przez Roberta De Niro Tribeca Film Festival oraz na 47. edycji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i 6. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Hanoi. 

Niedawno film otrzymał także Złotą Żabę dla najlepszego filmu konkursu polskiego na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Camerimage w Toruniu.

"Mizantrop" w Teatrze Narodowym

Jan Englert wystawia klasyczną sztukę Moliera. Na premierze w 1666 roku widziano w niej satyrę na paryskie salony z ich snobizmem i hipokryzją. Ale, jak zwracają uwagę twórcy przedstawienia, "autor zawarł w utworze uniwersalne pytanie o sens postawy tytułowego bohatera. Czym jest mizantropia Alcesta: bezkompromisowym przywiązaniem do prawdy czy skazanym na porażkę buntem przeciwko społecznym konwencjom? I czy miłość może mizantropię uleczyć?".

W obsadzie są m.in  Grzegorz Małecki, Mariusz Urbaniec, Hubert Paszkiewicz, Justyna Kowalska, Robert Jarociński, Edyta Olszówka, Paweł Paprocki oraz Beata Ścibakówna, która jest także w tym spektaklu asystentka reżysera. Premiera 10 grudnia. Autorem przekładu jest Jerzy Radziwiłowicz.