Jerzy Radziwiłowicz - ceniony aktor teatralny i filmowy - został laureatem tegorocznej nagrody Warszawskiej Premiery Literackiej. Artystę nagrodzono za jego tłumaczenia dramatów Moliera.

Jerzy Radziwiłowicz został nagrodzony za swój przekład książki "Molier. Tartuffe/ Don Juan/ Mizantrop" francuskiego komediopisarza. Publikacja została uznana "książką czerwca 2015 roku".

Nagradzamy przekłady znakomite, które chwalą profesjonaliści teatru, profesjonaliści przekładu i sami czytelnicy - powiedział przewodniczący jury nagrody i prezes polskiego PEN Clubu, tłumacz Adam Pomorski.

Jerzy Radziwiłowicz powiedział, że w profesji tłumacza wciąż czuje się jak amator. Jeśli wychodzi z tego coś, co może dawać dobry efekt, jestem z tego powodu bardzo szczęśliwy. Każdą z tych postaci zagrałem w domu. Mam na koncie wszystkie role molierowskie - dodał żartobliwie. Jako największą trudność, z jaką zmierzył się przy pracy tłumacza, wymienił "kamuflowanie trudu translatorskiego".

Od "Człowieka z marmuru" po "Bez tajemnic"

Jerzy Radziwiłowicz to jeden z najpopularniejszych polskich aktorów teatralnych i filmowych. Występował m.in. na scenie Starego Teatru w Krakowie i stołecznego Teatru Narodowego. Zagrał w takich filmach jak m.in. "Człowiek z marmuru" (1976), "Człowiek z żelaza" (1981) w reżyserii Andrzeja Wajdy, "Śmierć jak kromka chleba" (1994) Kazimierza Kutza, "Pokłosiu" (2012) Władysława Pasikowskiego, a także serialach "Glina" i "Bez tajemnic".

(mn)