65 lat temu w Wiśle urodził się Jerzy Pilch. To jeden z najpopularniejszych polskich prozaików, ceniony publicysta, felietonista i dramaturg.

Jerzy Pilch to jeden z najsłynniejszych polskich prozaików i autor takich książek jak m.in. "Spis cudzołożnic", "Bezpowrotnie utracona leworęczność", "Marsz Polonia" czy "Pod Mocnym Aniołem" - na podstawie tej ostatniej powstał głośny film Wojciecha Smarzowskiego pod tym samym tytułem z Robertem Więckiewiczem w roli głównej. Czytelnicy jego powieści i felietonów od lat cenią charakterystyczną frazę Pilcha i ironiczne podejście do rzeczywistości. 

Jesienią 2016 r. głośno było o książce "Pilch w sensie ścisłym" - biografii pisarza autorstwa Katarzyny Kubisiowskiej - dziennikarki "Tygodnika Powszechnego". Jerzy Pilch jest bardzo pociągający. Jerzy Pilch jest atrakcyjnym człowiekiem. Jest bardzo dowcipny, to jest ważne. Jest piekielnie inteligentny. Potrafi właściwie na każdy temat coś ciekawego powiedzieć. O czymkolwiek mówi Pilch, jest po prostu fascynujące, zabawne, przejmujące. To jest jeden z ostatnich gawędziarzy. Chce się Pilcha słuchaćmówiła Kubisiowska w rozmowie z dziennikarzem RMF FM Bogdanem Zalewskim

Za kilka tygodni do księgarń trafią "Inne ochoty". To druga część wywiadu-rzeki z Pilchem przeprowadzanego przez Ewelinę Pietrowiak. Pierwsza nosiła tytuł "Zawsze nie ma nigdy". 

Najbardziej wzrusza mnie każdy przejaw radości życia: zawodnicy po strzeleniu bramki, biegacz po wygranym biegu... Ta bezinteresowna radość ludzi, którzy cieszą się, bo coś nagle nabrało sensu — bardzo to na mnie działa - przyznaje Pilch w cytowanym na stronie wydawcy fragmencie książki. 

(mn)