"Jak zostać królem" Toma Hoopera - filmowa opowieść o brytyjskim królu Jerzym VI - otrzymał 14 nominacji do brytyjskich nagród filmowych BAFTA. Uważa się je za jedne z najbardziej prestiżowych na świecie.

W nocy czasu polskiego w Los Angeles już po raz 68. zostały przyznane Złote Globy, nagrody Hollywoodzkiego Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej. Nagroda dla najlepszego filmu przypadła amerykańskiej produkcji "The Social Network" Davida Finchera. Złoty Glob dla najlepszego aktora otrzymał... czytaj więcej

Nominacje do nagród Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych, będące tradycyjną wskazówką do tego kto zdobędzie Oscary - nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej - ogłoszono dzisiaj. Wręczenie nagród BAFTA odbędzie się 13 lutego w Londynie; dwa tygodnie przed oscarową galą.

"Jak zostać królem", w reżyserii Brytyjczyka Toma Hoopera, zdobył nominacje w najważniejszych filmowych kategoriach, m.in.: najlepszy film, najbardziej wyróżniający się film brytyjski, najlepszy reżyser, aktor, scenariusz, zdjęcia i montaż.

Tematem filmu Hoopera jest historia króla Anglii Jerzego VI, który niczym starożytny Demostenes, uczy się, jak przestać się jąkać. Pomaga mu w tym logopeda Lionel Logue (gra go Geoffrey Rush, nominowany w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy), co ostatecznie usuwa przypadłość utrudniającą królewskie przemówienia. Główną rolę w filmie zagrał Colin Firth, który w kategorii najlepszy aktor zdobył w tym roku Złoty Glob, przyznany przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej.

12 nominacji dla "Czarnego łabędzia"

Film Hoopera wyprzedził głośny film amerykańskiego reżysera Darrena Aronofskiego "Czarny łabędź", który otrzymał 12 nominacji. Film przedstawia przygotowania jednej z najlepszych baletnic prestiżowej New York City Ballet do głównej roli w spektaklu "Jezioro łabędzie" z muzyką Piotra Czajkowskiego. Widz obserwuje stopniową przemianę tożsamości baleriny (w tej roli Natalie Portman, pamiętana z roli dziewczynki w filmie "Leon zawodowiec"), która musi zmierzyć się z pogodzeniem w sobie dwóch sprzecznych ról: niewinnego i delikatnego Białego Łabędzia oraz zmysłowego Czarnego Łabędzia. W polskich kinach film będzie można oglądać już od piątku.

Poza filmami "Jak zostać królem" i "Czarny łabędź" nominacje w kategorii najlepszy film zdobyła "Incepcja" Christophera Nolana, "The Social Network" Davida Finchera i "Prawdziwe męstwo" braci Ethana i Joela Coen.

Nagrody BAFTA są przyznawane corocznie przez Brytyjską Akademię Sztuk Filmowych i Telewizyjnych.