Jutro na ekrany naszych kin wchodzi długo oczekiwany dramat kostiumowy Ridleya Scotta "Napoleon" z Joaquinem Phoenixem w roli głównej. We Francji natomiast film ten można już oglądać od wczoraj. Wielu paryskich specjalistów i komentatorów oburza się, że ta ekranowa biografia francuskiego cesarza naszpikowana jest historycznymi błędami.

Dramat w reżyserii Ridleya Scotta ostro skrytykowała we Francji większość ekspertów oraz komentatorów, m.in. z renomowanego tygodnika "Le Point". Sugerują oni w lekko ironiczny sposób, że nie można się było spodziewać, by Brytyjczyk zrobił pochlebny lub przynajmniej obiektywny film o Napoleonie, który prowadził z Anglikami wojnę.

Wszystko to wygląda jak historyczna zemsta Brytyjczyków, którzy ignorują wielkie dokonania Napoleona - mówi znany francuski youtuber i recenzent Plot Time. Jego zdaniem cesarz jest pokazany w filmie w sposób bardzo niekorzystny - jako mało inteligentny i w sumie nieokrzesany przywódca. Scott sugeruje, że Napoleonowi Bonaparte brakowało charyzmy, co według większości francuskich specjalistów już jest fałszowaniem historii. Ci ostatni twierdzą, że w filmie mnożą się historyczne błędy - np. Napoleon nie był obecny, kiedy ścinano głowę Marii Antoninie. Nie nakazał również ostrzelania egipskich piramid.

Wiele francuskich mediów krytykuje również fakt, że reżyser skoncentrował się na historii miłosnej Napoleona z Józefiną. Komentatorzy oburzają się, że zamiast opowiadać "o wielkich rzeczach, których cesarz dokonał", twórca filmu wolał skupić się na rzeczach ich zdaniem bardziej frywolnych. Oburzają się zresztą, że można odnieść wrażenie, iż ekranowa Józefina jest bardziej inteligentna od Napoleona.

Cześć obserwatorów sugeruje również, że Joaquin Phoenix jest już za stary, by wcielać się np. w młodego Napoleona Bonaparte. Krytykują również "puste oczy" tego aktora, które kontrastują z historycznymi przekazami o "przeszywającym i lodowatym" spojrzeniu cesarza. Niektórzy Francuzi uważają wręcz, że ten film jest bolesnym policzkiem wymierzonym ich narodowemu bohaterowi.

 

Opracowanie: