Uczestnicy Mistrzostwa Polski w Szybkim Czytaniu, które odbywają się w 15 EMPIK-ach w całym kraju, będą mogli przekonać się, jak szybko i jak dobrze czytają. Dowiedzą się także, co zrobić, aby czytać szybciej i lepiej. Udział w Mistrzostwach jest bezpłatny.

Wprawdzie czytać umiemy, ale czytamy za wolno; zwykle z prędkością nie wyższą niż 200 słów na minutę. To znacznie poniżej naszych możliwości. Aktualny rekord wynosi 46 482 tysięcy słów na minutę! I to ze zrozumieniem i zapamiętaniem tekstu!

Naprawdę, nic nie stoi na przeszkodzie, aby czytać szybciej, i to 3-5 razy. Wystarczy nauczyć się kilku umiejętności warunkujących szybkie czytanie: poszerzania pola widzenia, właściwej pracy oczu, selekcji tekstu i antycypacji oraz wyeliminować fonetyzację, czyli czytanie "na głos w myślach".

Rosyjskich teatrów nawet pożar nie może pogrążyć. Jeden z najsłynniejszych operowo-baletowych teatrów świata Marinskij z Petersburga rozpoczął swój 221 sezon spektaklem, do którego dekoracje spłonęły podczas pożaru teatralnych magazynów zaledwie półtora miesiąca temu. Chodzi o „Mazepę” Czajkowskiego.

Nieszczęście nie wpłynęło na nasze plany repertuarowe - twierdzą przedstawiciele teatru, który według specjalistów jest znacznie lepszy od nie nadzwyczajnego ostatnio teatru Bolszoj.

Dodajmy jeszcze, że sierpniowy pożar strawił dekoracje do około 30 przedstawień. Straty oceniono na 6 mln dolarów. Władze teatru zapewniają, że wszystkie przedstawienia – „ofiary pożaru” w ciągu roku wrócą na scenę.