12 pianistów a wśród nich dwóch Polaków zakwalifikowało się do finału XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Jury zdecydowało się na odstępstwo od regulaminu, który dopuszcza w finale udział 10 muzyków. Polskę reprezentowali będą Jakub Kuszlik i Kamil Pacholec.

12 pianistów zakwalifikowało się do finału XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, mimo, że regulamin dopuszcza udział 10. Wśród finalistów jest dwóch reprezentantów Polski: Jakub Kuszlik i Kamil Pacholec.

Decyzją Jury XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina pod przewodnictwem Katarzyny Popowej-Zydroń do finału zakwalifikowało aż 12 pianistów.

Są to: 

 • Leonora Armellini z Włoch, 
 • JJ Jun Li Bui reprezentujący Kanadę, 
 • Alexander Gadjiev reprezentujący Włochy i Słowenię, 
 • Martin Garcia Garcia z Hiszpanii, 
 • Eva Gevorgyan reprezentująca Rosję i Armenię, 
 • Japonka Aimi Kobayashi, 
 • Polak Jakub Kuszlik, 
 • Hyuk Lee z Korei Południowej, 
 • Bruce (Xiaoyu) Liu z Kanady,
 • Polak Kamil Pacholec, 
 • Chińczyk Hao Rao,
 • Kyohei Sorita z Japonii.

Adam Rozlach: Werdykt odważny i dość kontrowersyjny

Decyzję jury na temat dwunastki pianistów, którzy zakwalifikowali się do finału komentator muzyczny Adam Rozlach nazwał werdyktem odważnym i dość kontrowersyjnym.

Mamy złotą dwunastkę finalistów. Nie ma w niej faworyzowanego Nikolaya Khozyainova, który zyskał moje wysokie uznanie, nie ma faworyzowanych, w pewnym sensie, Polaków Alexewicza i Nehringa, po ich słabszym III etapie, co wcale nie wykluczało ich awansu - zaznaczył Adam Rozlach

Według Adama Rozlacha wśród uczestników finałowych przesłuchań brakuje też Amerykanki Avery Gagliano. Fantastycznie grała w drugim etapie, lecz trzeci miała trochę słabszy, mimo to widziałem ją w finale.

Komentator upomniał się też o Andrzeja Wiercińskiego.

"Zaskakuje mnie trochę - mówi Adam Rozlach - obecność na liście finalistów bardzo lubianego przez publiczność Hiszpana Martina Garcię Garcię, podobnie jak też sympatycznego Koreańczyka Hyuka Lee. Pokazali, że wiele potrafią, ale w finale bym ich nie widział - to jest moje zdanie, ale liczy się średnia ocena wyliczona przez jurorów".

Najbardziej cieszy mnie obecność w złotej dwunastce aż trojga siedemnastolatków: Evy Gevorgyan, z Rosji i Armenii, Kanadyjczyka JJ Jun Li Bui i Chińczyka Hao Rao - podkreślił Adam Rozlach. To fantastyczny znak od jurorów, że liczy się świeża krew, że nie lekceważy się gigantycznych talentów światowej miary, nawet jeśli ci młodzi nie spełniają jeszcze wszystkich chopinowskich wymagań. To też dobrze świadczy o jurorach, że mimo pewnych wątpliwości stawiają na tych młodych ludzi i dają im szanse zagrania w finale.

Cieszy również awans dwóch Polaków - mówi Rozlach. Kamila Pacholca, którego uważam za najlepszego polskiego pianistę w tym Konkursie i Jakuba Kuszlika, którego podziwiam za skuteczność realizacji programu i za pełną, wysoką świadomość tego, co robi.

Finaliści zagrają jeden z koncertów Fryderyka Chopina e-moll op. 11 lub f-moll op. 21

Przesłuchania finałowe potrwają od poniedziałku do środy. Uczestnicy zagrają jeden z koncertów Fryderyka Chopina e-moll op. 11 lub f-moll op. 21.

W III etapie rywalizowało 23 pianistów. W tym pięciu pianistów z Polski. Zakwalifikowało się sześciu Polaków, jednak Marcin Wieczorek zrezygnował z konkursu z powodu choroby.

XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina trwa od 2 do 23 października.