"Zielona granica" w reżyserii Agnieszki Holland znalazła się w konkursie głównym festiwalu w Wenecji i powalczy o Złotego Lwa. Film zainspirowany jest wydarzeniami na granicy polsko-białoruskiej. Ponadto o Złotego Lwa podczas 80. festiwalu w Wenecji powalczy "Kobieta z..." Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta o osobie transpłciowej. Poza konkursem pokazany zostanie m.in. "The Palace" Romana Polańskiego.

"Zielona granica" Agnieszki Holland

We wtorek poznaliśmy program oficjalnej selekcji 80. festiwalu w Wenecji. Wśród 23 tytułów zakwalifikowanych konkursu głównego znalazła się zainspirowana wydarzeniami na granicy polsko-białoruskiej "Zielona granica" Agnieszki Holland. 

"Przejmująco aktualna "Zielona granica" to kino na istotny i angażujący temat, które otwiera oczy, trafia prosto w serce i nikogo nie pozostawia obojętnym. W filmie przeplatają się trzy perspektywy - uchodźców, polskich aktywistów i strażników granicznych - ale "Zielona granica" jest przede wszystkim opowieścią o ludziach. O ludziach stawianych przed sytuacjami granicznymi. Jest filmem o odwadze, o strachu i bohaterstwie, o krzywdzie i nadziei" - czytamy w opisie dystrybutora filmu Kino Świat.

Autorami scenariusza są Agnieszka Holland, Gabriela Łazarkiewicz-Sieczko i Maciej Pisuk. Za zdjęcia odpowiada Tomasz Naumiuk. W obsadzie znaleźli się Jalal Altawil, Maja Ostaszewska, Tomasz Włosok, Behi Djanati Atai, Mohamed Al Rashi, Jaśmina Polak, Piotr Stramowski, Agata Kulesza, Maciej Stuhr oraz Magdalena Popławska.

"Kobieta z..." Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta

O Złotego Lwa powalczy również "Kobieta z..." Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta, czyli rozgrywająca się na przestrzeni 45 lat opowieść o osobie transpłciowej. W filmie wystąpili m.in. Joanna Kulig, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Bogumiła Bajor i Mateusz Więcławek.

Szansę na nagrodę główną mają ponadto "The Killer" Davida Finchera, "Priscilla" Sofii Coppoli, "Maestro" Bradleya Coopera, "Poor Things" Yorgosa Lanthimosa, "Dogman" Luca Bessona, "Memory" Michela Franco, "Io Capitano" Matteo Garrone, "Evil Does Not Exist" Ryusuke Hamaguchiego, "The Promised Land" Nikolaja Arcela, "La Bete" Bertranda Bonello, "Hors-Saison" Stephane'a Brize'a, "Enea" Pietro Castellitto, "Finalmente l'alba" Saverio Constanzo, "Lubo" Giorgio Dirittiego, "Origin" Avy DuVernay, "The Theory of Everything" Timma Kroegera, "El Conde" Pablo Larraina, "Ferrari" Michaela Manna, "Adagio" Stefano Sollima, "Holly" Fien Troch oraz "Comandante" Edoarda De Angelis.

Filmy w konkursie głównym oceni jury, w którego składzie znaleźli się: amerykański reżyser, scenarzysta i producent Damien Chazelle (przewodniczący), palestyński aktor Saleh Bakri, nowozelandzka reżyserka, scenarzystka i producentka Jane Campion, francuska reżyserka i scenarzystka Mia Hansen-Love, włoski reżyser, aktor i kompozytor Gabriele Mainetti, brytyjsko-irlandzki reżyser i scenarzysta Martin McDonagh, argentyński reżyser i scenarzysta Santiago Mitre, amerykańska reżyserka, ubiegłoroczna laureatka Złotego Lwa Laura Poitras oraz tajwańska aktorka Shu Qi.

Nowy film Polańskiego zostanie pokazany poza konkursem

Poza konkursem w Wenecji odbędzie się światowa premiera filmu "The Palace" Romana Polańskiego. Obraz przenosi widzów do sylwestra 1999 roku. Jego bohaterami są goście i pracownicy luksusowego hotelu. Reżyser współtworzył scenariusz z Jerzym Skolimowskim. Za zdjęcia odpowiada Paweł Edelman. W rolach głównych zobaczymy Olivera Masucciego i Fanny Ardant. W pozostałych wystąpili m.in. John Cleese, Mickey Rourke, Joaquim de Almeida oraz Luca Barbareschi.

80. festiwal filmowy w Wenecji odbędzie się w dniach 30 sierpnia - 9 września.