Premiera czwartej odsłony serialu "Detektyw". Nagrodzone Złotym Lwem w Wenecji "Biedne istoty" w kinach. "Starotestamentowe Las Vegas" w teatrze. Tak zapowiada się najbliższy tydzień w kulturze.

"Detektyw". Odsłona czwarta

Fani Jodie Foster od 15 stycznia mogli oglądać ją w nowym sezonie głośnej serialowej antologii "Detektyw". Akcja czwartej odsłony popularnej produkcji rozgrywa się w czasach współczesnych, w fikcyjnym miasteczku Ennis na Alasce. 

Foster wcieliła się w policjantkę Liz Danvers, która podejmuje się rozwiązania sprawy tajemniczego zaginięcia ośmiu mężczyzn pracujących w Arktycznym Centrum Badawczym. 

Pierwszy odcinek zadebiutuje w poniedziałek na platformie streamingowej HBO Max.

"Biedne istoty" w kinach

W polskich kinach w najbliższym tygodniu pojawią się "Biedne istoty" Yorgosa Lanthimosa. Film we wrześniu 2023 roku dostał Złotego Lwa, a Emma Stone dostała Złoty Glob za rolę Belli. 

W swoim nowym filmie twórca "Faworyty" przenosi widzów do Glasgow końca XIX wieku, gdzie genialny, ekscentryczny naukowiec przywraca do życia ciało samobójczyni, wszczepiając jej mózg dziecka, a następnie obserwuje jej rozwój.

 

Nieświadoma społecznych konwenansów, nieskażona uprzedzeniami Bella stopniowo uczy się mówić własnym głosem. Pewnego dnia kobieta decyduje się opuścić dom swojego opiekun. Wyrusza w podróż po Europie, w trakcie której przeżyje wiele przygód. 

Bellę zagrała Emma Stone, a naukowca - Willem Dafoe. "Biedne istoty" wejdą do kin 19 stycznia.

"Dziewczyna, która podeptała chleb"

W piątek 19 stycznia w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku odbędzie się premiera ze scenariuszem i w reżyserii Mariusza Grzegorzka. "Starotestamentowe Las Vegas", tak o swoim spektaklu mówi jego twórca, Mariusz Grzegorzek, który na przykładzie pewnej wspólnoty chce przyjrzeć się społeczno-obyczajowej rewolucji. 

Jak czytamy na stronie teatru: "Inspirując się wieloma kulturowymi odniesieniami, ten nieco prowokacyjny moralitet, opowiada o zderzeniu starego porządku wartości z nowym światem pozornie nieograniczonych możliwości. Zabawa trwa w najlepsze, ale wiele wskazuje na to, że jej uczestnicy zapomnieli o wcale niemałych potrzebach człowieka, a szczególnie tych o bardziej duchowej proweniencji. Biblijna triada: wiara, nadzieja i miłość wyglądają tu, jak zagubione siostry na karnawałowym balu pełnym ekscentrycznych przebierańców. Pytanie kiedy, z kim, i jak skończy się zabawa w Las Vegas". 

W spektaklu grają Małgorzata Brajner, Karolina Kowalska, Małgorzata Oracz, Jerzy Gorzko, Michał Jaros, Marcin Miodek, Janek Napieralski, Marek Tynda oraz Piotr Witkowski. Mimo tytułu, wywiedzionego z jednej z baśni Andersena, jest to spektakl dla widzów dorosłych.

Opracowanie: