Rekordy popularności bije w Paryżu głośna wystawa twórczości jednego z najsławniejszych malarzy XX wieku - Marca Chagalla. Tym razem prezentowane są jednak nie tylko obrazy mistrza, ale również m.in. jego rysunki, grafiki, a nawet rzeźby.

Wystawa zorganizowana została w prestiżowym paryskim Centrum Kultury imienia Georgesa Pompidou

Eksperci podkreślają, że Marc Chagall urodził się w 1887 roku w rodzinie żydowskiej w miejscowości Łoźna, która przed pierwszym rozbiorem należała do Polski. Dziś znajduje się ona na terenie Białorusi.

Po wybuchu w Rosji rewolucji bolszewickiej ten niezwykle utalentowany artysta wyemigrował do Francji, gdzie stał się autorem dzieł określanych często jako "niezwykle romantyczne", "oniryczne" i "bajkowe". Najlepszym tego przykładem może być prezentowane na wystawie sławne malowidło pt. "Narzeczeni z Wieżą Eiffela". Na płótnie widać młodą parę, która unosi się nad ziemią.

Na ekspozycji w Centrum Kultury im. Georgesa Pompidou można również zobaczyć m.in. szkice zaprojektowanego przez Marca Chagalla plafonu zabytkowej paryskiej opery.

"To robi wrażenie. Chagall był wielkim artystą! Uwielbiam jego twórczość, te dzieła są niepowtarzalne" - mówi korespondentowi RMF FM Markowi Gładyszowi wzruszona 27-letnia paryżanka Nicole.

Opracowanie: