Nie żyje Andrzej Kozioł, były członek zespołu VOX. Artysta zmarł 13 stycznia po długiej walce z chorobą. Miał 73 lata. Informację potwierdził w rozmowie z RMF FM menadżer, Bogdan Zep.

Andrzej Kozioł zmarł dziś nad ranem po długiej walce z chorobą. Jako pierwszy o odejściu byłego członka słynnego kwartetu poinformował portal TVP Info. Smutną informację potwierdził w rozmowie z RMF FM menadżer Bogdan Zep.

Zespół VOX

Historia grupy zaczęła się w 1978, kiedy to Witold Paszt założył męski kwartet wokalny Vox w składzie: Andrzej Kozioł, Ryszard Rynkowski oraz kuzyni Witold Paszt i Jerzy Słota. Jego członkowie występowali wcześniej w amatorskich i półzawodowych zespołach, m.in. "Victoria Singers", "Rh−" i "Sektor A". Zanim pojawił się na estradzie, przez kilka miesięcy zespół pracował z choreografem, kostiumologiem, lektorem języka angielskiego i reżyserem, przygotowując debiutancki repertuar.

Po raz pierwszy grupa wystąpiła przed publicznością w kwietniu 1979 roku na Międzynarodowej Wiośnie Estradowej w Poznaniu z piosenką "Dwa życia, dwa nieba".

Kwartet uczestniczył w radiowym plebiscycie Studia Gama. Występował także na krajowych i zagranicznych festiwalach piosenki. Wizytówką zespołu stał się "Bananowy song".

W 1980 roku, na Festiwalu Interwizji w Sopocie, zespół otrzymał I Nagrodę Dnia Płytowego i Nagrodę Publiczności za wykonanie piosenki "Bananowy song".

Vox koncertował w m.in. NRD, RFN, Holandii, Szwecji, na Kubie, w Czechosłowacji, ZSRR i Bułgarii oraz w ośrodkach polonijnych USA, Kanady i Australii.

W repertuarze zespołu były ballady, pieśni gospel, standardy jazzowe, utwory pop i funk. W 1987 roku - po rozstaniu z Ryszardem Rynkowskim - do grupy dołączył Dariusz Tokarzewski.

Od 1996 grupa występuje jako tercet, bez Andrzeja Kozioła. Po tych przetasowaniach skład zespołu przedstawia się następująco: Witold Paszt, Dariusz Tokarzewski, Jerzy Słota.

W 2014 roku grupa obchodziła jubileusz 35-lecia pracy na estradzie. Zespół wystąpił podczas koncertu SuperPremiery na LI Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, gdzie wykonał wraz z projektem Legendarne Melodie utwór "Tęczowy most".

22 maja 2020 Paszt i Tokarzewski ogłosili, że nowym członkiem zespołu (w miejsce Jerzego Słoty, który odszedł z zespołu po 40 latach) został Mariusz Matera.