Eksperymentowi poddano ponad 50 osób w wieku powyżej 60-ciu lat. Przez trzy miesiące uczestniczyli oni w intensywnym programie ćwiczeń, ich dieta i stan zdrowia, w tym poziom cholesterolu były dokładnie kontrolowane. Okazało się, że u osób które miały wyższy poziom cholesterolu, ćwiczenia były bardziej efektywne, prowadziły do wiekszego przyrostu masy mięśniowej. Ci z uczestników testu, którzy podczas eksperymentu zażywali środki obniżające poziom cholesterolu we krwi, zanotowali mniejszy przyrost mięśni.
Naukowcy podkreślają na łamach "Journal of Gerontology", że dokładne wyjaśnienie mechanizmu tego procesu wymaga dalszych badań. Ich zdaniem, rozstrzygające znaczenie przy ocenie wpływu cholesterolu na nasze zdrowie ma poziom naszej aktywności fizycznej. Być może więc to my sami, przez swój siedzący tryb życia, jesteśmy winni złej sławie cholesterolu.