16-latek zatrzymany w związku z atakiem w jednym z mieszkań w Bytomiu. Jak informuje Marcin Buczek, policja podejrzewa, że to nastolatek ranił nożem cztery osoby. O tym, czy odpowie karnie za swój czyn, zdecyduje sąd rodzinny i dla nieletnich - dowiedziała się PAP w prokuraturze.

Do ataku doszło nad ranem: około godziny 3 policja dostała zgłoszenie o awanturze domowej w jednym z bytomskich mieszkań. Na miejscu okazało się, że w środku są 4 ranne osoby, wszystkie miały rany zadane nożem - dwie w średnim wieku oraz 19- i 15-latka. Wszystkie trafiły do szpitali, dwie z nich są w poważnym stanie.

Nastolatek krótko po ataku uciekł z mieszkania. Jak dowiedział reporter RMF FM Marcin Buczek, zatrzymany został  krótko przed 14:00.

Policja na razie nie informuje, jakie relacje łączyły go z ofiarami, nie jest też znany motyw jego zachowania.

Sąd zadecyduje, czy nastolatek odpowie jak dorosły

Jak dodał prok. Furdzik, posiedzenie Sądu Rejonowego w Bytomiu ma odbyć się w piątek. Ma zdecydować, czy sprawa będzie prowadzona w ramach postępowania w sprawach dla nieletnich, czy też, z uwagi na charakter czynu, nastolatek odpowie jak dorosły i będzie ją prowadziła prokuratura.

Zgodnie z ogólnymi zasadami Kodeksu karnego, za przestępstwo nie odpowiada osoba, która nie ukończyła 17. roku życia, ale w wyjątkowych sytuacjach - np. zbrodni zabójstwa, gwałtu zbiorowego, spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu lub porwania - do odpowiedzialności karnej może być pociągnięty już 15-latek.

Decyduje o tym sąd rodzinny i dla nieletnich, biorąc pod uwagę m.in. okoliczności sprawy i stopień rozwoju sprawcy. W takim przypadku orzeczona kara nie może przekroczyć dwóch trzecich górnej granicy zagrożenia za dane przestępstwo; sąd może zastosować także nadzwyczajne złagodzenie kary.

Wobec nieletnich sąd może orzec środki wychowawcze, najsurowszy z nich to umieszczenie w zakładzie poprawczym (a wcześniej, do zakończenia całej procedury, w schronisku dla nieletnich). Jeżeli 16-latek trafi do poprawczaka, opuści go w wieku 21 lat.

/Grafika RMF FM
/Grafika RMF FM
Po jeszcze więcej informacji odsyłamy Was do naszego nowego internetowego Radia RMF24.pl

Słuchajcie online już teraz!

Radio RMF24.pl na bieżąco informuje o wszystkich najważniejszych wydarzeniach w Polsce, Europie i na świecie.

Usłyszycie tam relacje reporterów RMF FM, komentarze ekspertów, rozmowy z ciekawymi ludźmi, a do tego dobra muzyka.
Gorąca Linia RMF FM jest do Waszej dyspozycji! Przez całą dobę czekamy na informacje od Was, zdjęcia i filmy.

Możecie dzwonić, wysyłać SMS-y lub MMS-y na numer 600 700 800, pisać na adres mailowy fakty@rmf.fm albo skorzystać z formularza WWW.