​W wieku 86 lat w Genewie zmarł syn ostatniego króla Włoch Humberta II - Wiktor Emanuel z dynastii Sabaudzkiej - poinformowała w sobotę jego rodzina. Po referendum w 1946 roku, na mocy którego zniesiono monarchię, żył na wygnaniu do 2002 roku, gdy wykreślono zapis o zakazie powrotu męskich potomków rodu do ojczyzny.

Vittorio Emanuele di Savoia, którego włoscy monarchiści nazwali Wiktorem Emanuelem IV, urodził się w 1937 roku w Neapolu.

Jego ojciec Humbert II panował 33 dni, od 9 maja do 12 czerwca 1946 roku. Zrezygnował z zajmowania tronu po referendum w 1946 roku, które zadecydowało o wprowadzeniu we Włoszech Republiki. Aktu abdykacji nie podpisał i wyemigrował z rodziną. Zmarł w 1983 roku. Jego syn, Wiktor Emanuel został ostatnim następcą tronu Królestwa Włoch i był głową dynastii sabaudzkiej.

W 2002 roku w komunikacie wydanym w Genewie oficjalnie zdystansował się od ustaw rasowych, uchwalonych w 1938 roku za panowania jego dziadka Wiktora Emanuela III. W tym samym roku złożył deklarację, w której zaakceptował koniec monarchii.

W 2007 roku Wiktor Emanuel i jego syn Emanuel Filibert zgłosili wniosek o odszkodowanie od państwa włoskiego w wysokości 260 mln euro tytułem strat finansowych i krzywd moralnych oraz zwrotu nieruchomości. Rząd w Rzymie odrzucił te żądania.