Sto osób manifestujących przeciwko sięganiu do tradycji Czarnego Piotrusia, który jest jednym z pomocników Świętego Mikołaja, zatrzymała w sobotę policja w Rotterdamie - podały władze. Postać z wymalowaną na czarno twarzą kojarzy się niektórym z rasizmem i dyskryminacją.

Osoby te demonstrowały w trzech różnych miejscach Rotterdamu mimo obowiązującego w sobotę zakazu manifestacji. Zostały zatrzymane, bo nie podporządkowały się apelom funkcjonariuszy o rozejście się.

Okazją do ich protestów było uroczyste przybycie w sobotę orszaku Świętego Mikołaja, w skład którego wchodzi m.in. Zwarte Piet czyli Czarny Piotruś, do portu Maasluis między Rotterdamem a Hagą. Wydarzeniu temu, jak co roku, przyglądały się tysiące rodzin z dziećmi.

Pochodząca z połowy XIX wieku postać Czarnego Piotrusia, który pomaga Świętemu Mikołajowi w dostarczaniu dzieciom prezentów, od lat dzieli Holendrów. Część z nich widzi w szelmowskim wesołku ubranym w kolorowy strój na modłę renesansową, o pomalowanej na czarno twarzy, czerwonych ustach, ozdobionej złotymi kolczykami i loczkami wystającymi spod czapki - rasistowską karykaturę.

Z pojawieniem się Czarnego Piotrusia związanych jest kilka legend. Jedna z nich mówi, że był on pomocnikiem włoskiego kominiarza, a czerń na ciele to warstwa sadzy nagromadzona podczas jego wędrówek przez kominy. Według innej legendy Zwarte Piet pochodzi z Hiszpanii i razem ze Świętym Mikołajem przypływa łodzią - tak, jak miało to miejsce w sobotę. Jest ciemnoskóry, ponieważ z pochodzenia ma być Maurem. Maurowie w średniowieczu zamieszkiwali znaczną część Półwyspu Iberyjskiego.

Pierwsze kontrowersje wokół tej postaci pojawiły się w latach 90. Przeciwnicy Czarnego Piotrusia podkreślają, że jest on symbolem nierozliczonej kolonialnej przeszłości Holandii i poniżającego traktowania czarnoskórych niewolników w tamtych czasach. W świątecznych widowiskach Święty Mikołaj jest szefem, a Czarny Piotruś - jego uniżonym sługą.

W 2014 roku sąd w Amsterdamie uznał, że Czarny Piotruś promuje negatywne stereotypy dotyczące osób czarnoskórych, które stanowią około 6 proc. mieszkańców Holandii. Sędziowie orzekli, że wielu mieszkańców Amsterdamu czuje się dyskryminowanych z powodu Zwarte Pieta.

Tradycja Świętego Mikołaja w Holandii jest znacznie starsza niż Czarnego Piotrusia i sięga XVI wieku.

APA