„Szokujące wieści ze Słowacji. Robert, moje myśli są z Tobą w tej trudnej chwili” – napisał na X Donald Tusk, odnosząc się do zamachu na słowackiego premiera Roberta Fico. Swoje wsparcie wyraził także prezydent Andrzej Duda. Fico został postrzelony w trakcie wyjazdowego posiedzenia słowackiego rządu w miejscowości Handlova na zachodzie kraju.

Polski premier określił sytuację mianem "szokującej".

Jego słowacki odpowiednik został postrzelony, gdy wychodził z domu kultury, w którym odbywało się posiedzenie rządu. Na zewnątrz miał zamiar powitać się z ludźmi.

"Brutalność ataku jest niewyobrażalna" - napisał prezydent Andrzej Duda.

Głosy wsparcia dla słowackiego polityka płyną z różnych stron. Wypowiedziała się m.in. prezydent Słowacji Zuzana Čaputová, która potępiła atak i życzyła swojemu koledze szybkiego powrotu do zdrowia.

"Jestem wstrząśnięty zamachem na premiera Słowacji Roberta Fico. Mam nadzieję na powrót pana premiera do zdrowia i wyjaśnienie wszystkich okoliczności tego strasznego zdarzenia" - napisał na X szef polskiego MSZ Radosław Sikorski.

W podobnym tonie wypowiedział się premier Czech Peter Fiala. Polityk dopowiadał, że "nie możemy tolerować przemocy".

"Wiadomość o tchórzliwym zamachu na słowackiego premiera Fico bardzo mnie szokuje. W polityce europejskiej nie może być miejsca na przemoc. W tych godzinach moje myśli są z Robertem Fico, jego rodziną i obywatelami Słowacji" - napisał na X kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

Szef słowackiego rządu został przewieziony do szpitala. 

Reuters, powołując się na świadka, informuje, że słyszał on kilka strzałów i widział mężczyznę zatrzymanego przez policję. Słowackie media także informują, że podejrzany o atak mężczyzna został zatrzymany.