Krótki film, który wywołał oburzenie w Arabii Saudyjskiej. Widać na nim kobietę ubraną w krótką spódnicę i bluzkę bez rękawów, która przechadza się po zabytkowym forcie w miejscowości nieopodal stolicy islamskiego kraju, Rijadu. Wielu Saudyjczyków twierdzi, że kobieta powinna zostać aresztowana.

Krótki klip został wysłany za pomocą aplikacji Snapchat. Młoda kobieta w krótkiej spódnicy i bluzce bez rękawów chodzi po zabytkowym forcie w miejscowości Ushayqir, nieopodal stolicy regionu, Rijadu. Na tych terenach mieszkają najbardziej konserwatywne plemiona Arabii Saudyjskiej.

Wideo trafiło także na Twittera. Tam niektórzy komentatorzy twierdzą, że kobieta powinna zostać aresztowana, bo złamała prawo obowiązujące w Arabii Saudyjskiej. Kobiety muszą tam nosić długie szaty oraz zakrywać włosy i twarz. Tak jak prosimy, by ludzie respektowali prawo krajów, do których podróżują, tak samo ludzie muszę przestrzegać prawo naszego kraju - napisał saudyjski pisarz Ibrahim al-Muayif.

Urzędnicy Ushaygir poprosili policję o wszczęcie dochodzenia w tej sprawie.

Niektórzy komentatorzy bronili ubioru kobiety, przypominając, że podczas wizyty prezydenta USA Donalda Trumpa w Arabii Saudyjskiej jego żona Melania i córka Ivanka nie musiały przestrzegać restrykcyjnego prawa islamskiego kraju. 

(az)