Prawdopodobnie jeszcze dzisiaj wystartuje prom kosmiczny Endeavour. Wczoraj ze względu na burzę na przylądku Canaveral NASA odroczyła start wahadłowca. Orbiter ma dostarczyć do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ostatni element japońskiego laboratorium naukowego Kibo.

Było to już drugie odroczenie w ciągu ostatnich 24 godzin i czwarte licząc od początku prób. Jak poinformował rzecznik NASA, kolejna próba startu odbędzie się o godz. 18.51 czasu miejscowego (0.51 czasu polskiego).

Start musi odbyć się najpóźniej w środę. Jeśli do niego nie dojdzie, zostanie on odroczony do końca lipca, ponieważ w najbliższym czasie ma wystartować z misją do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS rosyjski statek transportowy Progress.

Celem lotu Endeavoura jest dostarczenie do stacji ostatniego elementu japońskiego laboratorium naukowego Kibo - rodzaju platformy pozwalającej na dokonywanie eksperymentów w warunkach otwartej przestrzeni kosmicznej. Pozwoli to na uniknięcie czasochłonnych i potencjalnie niebezpiecznych wyjść astronautów na zewnątrz stacji.

W czasie zaplanowanej na 12 dni misji prom ma też dostarczyć do stacji ISS nowe baterie słoneczne oraz części zamienne, które będą konieczne do utrzymania funkcjonowania stacji.