Pięciokrotny mistrz paraolimpijski Oscar Pistorius został zatrzymany przez policję i jest podejrzany o zamordowanie swojej partnerki, modelki Reevy Steenkamp. Wcześniej w południowoafrykańskich mediach pojawiały się spekulacje, że niepełnosprawny lekkoatleta zastrzelił ją przez przypadek, biorąc za włamywacza.

Pistorius przebywa w areszcie w Pretorii. Początkowo jego sprawa miała być rozpatrzona jeszcze dzisiaj, ale policja potrzebuje więcej czasu na przeprowadzenie badań kryminalistycznych.

Nie ma żadnych innych podejrzanych. Osoba zatrzymana została poddana testom na obecność alkoholu we krwi - poinformował rzecznik miejscowej policji Denis Beukes. Dodał, że na razie wyklucza się możliwość zwolnienia podejrzanego za kaucją, ale nie wiadomo, czy sąd nie przychyli się do prośby Pistoriusa i nie pozwoli mu zeznawać z wolnej stopy.

Beukes przyznał również, że w domu sportowca dochodziło już wcześniej do przemocy.

Rzeczniczka prasowa policji Katlego Mogale informowała wcześniej, że funkcjonariusze dostali telefon o strzałach w domu Pistoriusa nad ranem. Gdy dotarli na miejsce, była tam już służba medyczna, która bezskutecznie próbowała reanimować ofiarę.

Początkowo media podawały, że kobieta została postrzelona w głowę i ramię, a jedynym podejrzanym jest właśnie słynny lekkoatleta. Miejscowa telewizja eNCA poinformowała jednak, że ofiara miała cztery rany postrzałowe głowy. Policja potwierdziła jedynie, że w domu Pistoriusa oddano cztery strzały.

Na razie nie mamy zbyt wiele informacji. Sprawa jest w rękach władz. Na razie jesteśmy w szoku - skomentował dramatyczne wydarzenia ojciec sportowca Henke Pistorius.

Południowoafrykański Komitet Olimpijski SASCOC nie chce komentować całej sprawy i zapewnia, że nie zna żadnych szczegółów poza tymi, które są podawane do publicznej wiadomości.

RPA ma jeden z najwyższych na świecie wskaźników przestępczości. Wielu mieszkańców kraju posiada broń, by bronić się przed włamywaczami.

Fenomen "Blade Runnera"

Pistorius to pierwszy w historii lekkoatleta, który po amputacji kończyn wystąpił w igrzyskach olimpijskich (w Pekinie i Londynie). Stracił obie nogi w wieku 11 miesięcy w wyniku wrodzonej wady. 15 lipca 2007 roku, w mityngu IAAF w Sheffield, startując na specjalnych protezach rywalizował jako pierwszy niepełnosprawny sportowiec razem ze sprawnymi lekkoatletami. W 2008 roku Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu (CAS) uznał, że może brać udział w igrzyskach.

(edbie, j.)