​Minister środowiska Jan Szyszko przekazał do Komisji Europejskiej plan realizacji postanowienia Trybunału Unii Europejskiej o natychmiastowych wstrzymaniu wycinki w Puszczy Białowieskiej. Potwierdził to w rozmowie z korespondentką RMF FM w Brukseli Katarzyną Szymańską-Borginon minister do spraw europejskich Konrad Szymański.

Polska miała na to czas do północy. Przypomnijmy - od oceny tłumaczeń polskiego rządu zależy decyzja Komisji Europejskiej o nałożeniu na Polskę dziennych kar, które mają wynosić nawet sto tysięcy euro dziennie.

Plan realizacji postanowienia został przekazany przez ministra Szyszko w terminie - poinformował dziennikarkę RMF FM Konrad Szymanski. Chodzi o plan, w którym Polska ma pokazać, w jaki sposób realizuje postanowienia Trybunału o zakazie wycinki. 

Jak ustaliła dziennikarka RMF FM, Polska podtrzymała swoje stanowisko, że prowadzi prace tylko ze względu na bezpieczeństwo publiczne i zapewnienie bioróżnorodności. Teraz od oceny przez Komisję Europejską tych odpowiedzi będzie zależało czy Polska zapłaci 100 tys. euro dziennej kary. 

Jeżeli KE uzna, że Polska nie wykonuje postanowienia Trybunału będzie mogła zażądać nowego postępowania. Jeśli wówczas Trybunał potwierdzi, że wycinka jest kontynuowana, nakaże Polsce zapłatę na rzecz Komisji kary w wysokości co najmniej 100 tys. euro dziennie. Kary dzienne będą wówczas naliczane od 20 listopada.  

Trybunał Sprawiedliwości UE wydał 20 listopada postanowienie, w którym zagroził tak wysokimi karami, jeżeli Polska się nie wstrzyma wycinki w Puszczy Białowieskiej. 

(ph)