Dyrektor CIA Gina Haspel jest w Turcji, gdzie osobiście ma nadzorować śledztwo amerykańskiego wywiadu w sprawie śmierci Dżamala Chaszodżdżiego - poinformował Reuters. Według prezydenta USA śmierć dziennikarza to "nieudany spisek". "Nie jestem usatysfakcjonowany tym, co do tej pory usłyszałem w tej sprawie - powiedział Donald Trump uzasadniając wysłanie szefowej agencji do Stambułu. "Mamy w Turcji doskonałych pracowników wywiadu, musimy dojść do sedna tej zagadki. Myślę, że w ciągu najbliższych dwóch dni dowiemy się dużo więcej o tym, co się stało" - podkreślił.

W wywiadzie dla "USA Today" amerykański prezydent stwierdził, że jego zdaniem śmierć Dżamala Chaszodżdżiego była wynikiem "nieudanego spisku".

Oficjalna saudyjska agencja prasowa Spa poinformowała w nocy z piątku na sobotę, że Chaszodżdżi zginął podczas bójki, do jakiej doszło w konsulacie między nim a "wieloma osobami".

Wcześniej Rijad zaprzeczał doniesieniom o tym, że dziennikarz został zabity w saudyjskiej placówce w Stambule.

2 października krytyczny wobec rządów księcia Muhammada ibn Salmana Chaszodżdżi wszedł do konsulatu Arabii Saudyjskiej w Stambule, żeby załatwić formalności związane ze zmianą stanu cywilnego. Potem ślad po nim zaginął.

Władze Turcji utrzymują, że dziennikarz został zamordowany w konsulacie, a jego ciało zostało stamtąd wywiezione.

(ug)