Jens Stoltenberg zapowiedział, że w 2024 r. ponad 20 państw NATO wyda przynajmniej 2 proc. PKB na obronność. Wypowiedź sekretarza generalnego Sojuszu, która padła w Waszyngtonie, cytuje Reuters.

Więcej niż 20 państw członkowskich zrealizuje w tym roku cel Sojuszu dotyczący wydatków na obronność na poziomie przynajmniej 2 proc. PKB - powiedział Stoltenberg w Waszyngtonie podczas wystąpienia w think tanku Wilson Center.

Agencja AP zwraca uwagę, że to prawie cztery razy więcej niż w 2021 r., gdy jedynie sześć krajów wypełniało tę rekomendację Sojuszu.

Wojna w Ukrainie, która wybuchła rok później, a której końca jak na razie nie widać, sprawiła, że wiele państw NATO zdecydowało się zwiększyć swoje wydatki na obronność. Rosyjska agresja sprawiła także, że do Paktu Północnoatlantyckiego dołączyły Szwecja i Finlandia.

Jens Stoltenberg zapowiedział również, że NATO będzie kontynuować zbliżenie z Ukrainą, tak, aby w odpowiednim momencie, Kijów mógł dołączyć do Sojuszu bez zwłoki.

Norweg powiedział też, że członkowie NATO powinni obarczyć Chiny kosztami, jeśli te nie zmienią polityki wspierania Rosji.