Fińska policja ujawniła motyw wczorajszej strzelaniny w szkole podstawowej w Vanda. 12-letni chłopiec zabił rówieśnika i ciężko ranił dwie koleżanki w tym samym wieku. Powodem miał być mobbing, jakiego doświadczył.

We wtorek rano 12-letni uczeń szkoły podstawowej w Vanda w Finlandii w trakcie drugiej lekcji wyciągnął broń i oddał strzały w kierunku trojga swoich kolegów klasowych. Zabił swojego rówieśnika i ciężko ranił dwie dziewczynki.

Prowadząca dochodzenie w sprawie zabójstwa i podwójnej próby zabójstwa policja podała dziś motyw. 12-latek uczęszczał do tej szkoły od niedawna. Zeznał, że był ofiarą mobbingu.

Broń, z której strzelał do kolegów, należy do jego bliskiego krewnego. Policja ustala, jak dziecko weszło w jej posiadanie.

Chłopiec po strzelaninie w szkole uciekł, został zatrzymany po ponad godzinie w pobliżu innej szkoły podstawowej. Jak podaje fińska prasa, po drodze miał grozić bronią także uczniom tej drugiej podstawówki. 

Mimo że 12-latek przyznał się do popełniania przestępstwa, nie odpowie za nie przed sądem ze względu na swój wiek. Jego sprawa zostanie przekazana służbom socjalnym.

Jednocześnie gazety podkreślają, że w Finlandii niezwykle rzadko dochodzi o zabójstwa, którego sprawcą jest dziecko. Sprawca strzelaniny w szkole w Jokela w 2007 roku miał 18 lat, z kolei sprawcą strzelaniny w 2008 roku w Kauhajoki był 22-latek.

Z policyjnych statystyk wynika, że od 1980 roku tylko w 10 przypadkach sprawcami tak poważnych przestępstw jak zabójstwo były w Finlandii dzieci poniżej 15. roku życia.