Surowe środki bezpieczeństwa zostaną wprowadzone w Rzymie w związku z finałem piłkarskiej Ligi Mistrzów. 27 maja Barcelona zagra z Manchesterem United. Włoska prasa poinformowała o decyzjach podjętych przez stołeczną policję i władze miasta.

Postanowiono m.in., że już na prowadzących do centrum miasta drogach z dwóch odległych rzymskich lotnisk - Fiumicino i Ciampino - fani obu klubów będą całkowicie od siebie oddzieleni i będą się poruszać po innych trasach. Z Anglii i Hiszpanii ma przyjechać ponad 40 tysięcy osób. Wszystkie autokary z kibicami jechać będą na Stadion Olimpijski pod eskortą policji. Będą także oni oczywiście całkowicie od siebie odseparowani na samym obiekcie.

Nawet strefy miasta podzielono tak, by fani przeciwnych drużyn nie spotkali się. Autobusy z Brytyjczykami parkować będą przed położonym niedaleko stadionu Ministerstwem Spraw Zagranicznych, natomiast autokary z Hiszpanii - na bulwarze nad Tybrem.

Jednak - jak podkreśla dziennik "La Repubblica" - największe obawy sił porządkowych budzą kibice niezależni, czyli ci, którzy przyjadą do włoskiej stolicy na własną rękę, a nie w zorganizowanych grupach. W związku z obawami, że mogą oni wywołać burdy i awantury w różnych częściach miasta i znacznie trudniej będzie ich upilnować, wprowadzony ma zostać zakaz sprzedaży alkoholu.

W okolicach Koloseum trwają przygotowania do wielkiego i podniosłego preludium finału LM - koncertu włoskiego tenora Andrei Bocellego, który jest zaplanowany na 25 maja. Tymczasem z wielkim niesmakiem i niedowierzaniem włoskie media odnotowały ostrzeżenia brytyjskiego MSZ i dziennika "The Times" skierowane pod adresem wybierających się do Rzymu 30 tysięcy kibiców Manchesteru. Dowiedzieli się oni z gazety, że jest to "miasto noży". Określenie to Włosi uznali za "brutalne i niesprawiedliwe". Oburzenie Włochów wywołały również rady, jakie skierowano do Brytyjczyków, głównie ta, by "zawsze oglądać się za siebie w obawie przed zasztyletowaniem".

W sobotę na wzgórzu w pobliżu Koloseum zostanie otwarte "miasteczko Champions League", gdzie w dniach poprzedzających finał LM odbywać się będą dziesiątki imprez dla miłośników futbolu.