Kreml obniżył rangę zapowiedzianej na piątek pierwszej wizyty nowego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza w Rosji. Wizyta miała być oficjalna, została zmieniona na roboczą- informuje dziennik "Wiedomosti".

Zdaniem rosyjskiej gazety, to odpowiedź na decyzję Janukowycza, żeby w pierwszą podróż zagraniczną po objęciu urzędu udać się do Brukseli, a nie do Moskwy.

"Wiedomosti" twierdzą też, że strona rosyjska dała do zrozumienia prezydentowi Ukrainy, że jeśli podczas pobytu w Brukseli spotka się także z szefami NATO, to jego wizyta w Rosji w ogóle zostanie przeniesiona na inny termin. Według dziennika, o negatywnej reakcji Moskwy na podróż Janukowycza do Brukseli poinformowali obecni na jego inauguracji w Kijowie wysłannicy Kremla: szef Administracji Prezydenta Federacji Rosyjskiej Siergiej Naryszkin i przewodniczący Dumy Państwowej, izby niższej parlamentu Rosji: Borys Gryzłow.

Pierwotnie planowano, że Janukowycz pojedzie najpierw do Moskwy, a dopiero potem do Brukseli. Status wizyty ukraińskiego przywódcy w Rosji może jeszcze zostać zmieniony - ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie prezydent Dmitrij Miedwiediew.