Premier Słowacji Robert Fico został postrzelony w miejscowości Handlova na zachodzie kraju, gdzie przebywał w związku z wyjazdowym posiedzeniem rządu. Źródła rządowe mówią, że jego życie jest zagrożone. Premier przechodzi operację. Podejrzany o atak mężczyzna został zatrzymany - podają słowackie media. Miał on oddać kilka strzałów w kierunku szefa rządu. "To atak na człowieka i atak na demokrację" - skomentowała prezydent Słowacji Zuzana Czaputova.

Robert Fico ranny w zamachu

Premier Robert Fico został ranny w strzelaninie po wyjazdowym posiedzeniu rządu - podała Agencja Prasowa Republiki Słowackiej. 

Szef rządu został przetransportowany śmigłowcem do szpitala w Bańskiej Bystrzycy, gdyż transport do Bratysławy trwałby zbyt długo. Źródła rządowe mówią, że życie premiera jest zagrożone. "Najbliższe godziny będą decydujące" - napisano na profilu premiera w mediach społecznościowych. Premier przechodzi operację.

Według słowackiej telewizji pracownikom szpitala zabroniono przekazywać informację na temat stanu zdrowia szefa słowackiego rządu, a nawet odebrano im telefony, by nie mogli kontaktować się z mediami. 

Wcześniej rzeczniczka szpitala w miejscowości Handlova, gdzie premier trafił zaraz po zamachu, powiedziała, że był przytomny, gdy go tam przywieziono.  

MSW: Doszło do zamachu na premiera

Mogę potwierdzić, że doszło do próby zamachu na premiera Roberta Ficę - potwierdził w środę po południu w rozmowie z agencją Reutera rzecznik słowackiego resortu spraw wewnętrznych. 

Sprawca miał oddać w kierunku premiera cztery-pięć strzałów. Jeden z pocisków miał trafić szefa rządu w klatkę piersiową - podaje pravda.sk. W słowackich mediach pojawiają się sprzeczne informacje o obrażeniach premiera, m.in. o tym, że miał zostać trafiony w brzuch czy głowę.

Świadkowie w słowackich mediach mówią o plamach krwi na ciele premiera.

Podejrzany o atak zatrzymany

Reuters, powołując się na świadka, informuje, że słyszał on kilka strzałów i widział mężczyznę zatrzymanego przez policję. 

Słowackie media także informują, że podejrzany o atak mężczyzna został zatrzymany.

Zamach na premiera Słowacji - są nagrania

Jak doszło do zamachu na premiera?

Według relacji świadków Fico wyszedł przed Dom Kultury, gdzie odbywało się posiedzenie rządu i witał się z ludźmi, gdy padło kilka strzałów. 

Funkcjonariusze ochrony podnieśli premiera z ziemi i przenieśli go do samochodu, którym odjechali wraz z politykiem do szpitala.

Policja otoczyła kordonem okolicę, a Dom Kultury został ewakuowany. O bezpieczeństwo pozostałych członków rządu zadbała ochrona.

Posiedzenie parlamentu Słowacji zostało zawieszone na czas nieokreślony.

Czaputova i Duda o zamachu na Ficę

Prezydent Słowacji Zuzana Czaputova w pierwszym komentarzu mówiła o "brutalnym ataku" na premiera Fico i życzy mu powrotu do zdrowia. 

Stało się coś, czego powagi ciągle jeszcze sobie nie uświadamiamy. To atak na człowieka i atak na demokrację. Jakakolwiek przemoc jest nieakceptowalna - powiedziała później Czaputowa.

Postrzelenie premiera Roberta Fico to nie jest jedynie przejaw nienawiści wobec ludzkiego życia, ale jest to atak na państwo - powiedział prokurator generalny Słowacji Marosz Żilinka.

"Jestem zszokowany próbą zamachu na premiera Roberta Fico. Okrucieństwo tego ataku jest niewyobrażalne. Moje myśli i modlitwy są z Robertem Fico, jego rodziną i narodem Słowacji" - napisał w mediach społecznościowych prezydent Andrzej Duda.

Robert Fico – co wiemy o premierze Słowacji

Robert Fico, lider partii Kierunek-Słowacka Socjaldemokracja (Smer-SSD), po raz czwarty został premierem Słowacji w październiku 2023 roku. Wybory odbyły się miesiąc wcześniej. 

Fico jest nazywany przez swoich przeciwników populistą i demagogiem. Mimo to stał na czele słowackiego rządu przez ponad 10 lat, a jego pozycja była niezachwiana. 

Robert Fico musiał opuścić stanowisko premiera w 2018 roku po protestach, wywołanych zabójstwem dziennikarza śledczego Jana Kuciaka. 

Działając w opozycji wzmocnił swoją popularność, krytykując działania następców wobec pandemii Covid-19, migracji oraz kryzysu na Ukrainie.