Setki strażaków walczą z 70 pożarami lasów w różnych częściach Grecji, w tym na wyspach Andros i Salamina. Akcję gaśniczą utrudnia silny wiatr, który może doprowadzić do powstania kolejnych ognisk – podał Reuters.

Ponad 30 strażaków wspieranych przez dwa samoloty i pięć śmigłowców gaśniczych walczy z pożarem trawiącym wyspę Andros na Morzu Egejskim. W związku z zagrożeniem ewakuowano mieszkańców czterech miejscowości. Pożar nie dotarł dotąd do tamtejszych kurortów turystycznych.

W sobotę strażakom udało się ugasić pożar lasu na Salaminie w Zatoce Sarońskiej na zachód od Aten.

Meteorolodzy o pożarze

Zdaniem greckich meteorologów pojawienie się pożarów już w pierwszej połowie czerwca ma związek z wystąpieniem o wiele wcześniej gorącego i suchego powietrza oraz silnego wiatru.

Straż pożarna podała, że z powodu silnego wiatru i wysokich temperatur zagrożenie pojawiania się kolejnych pożarów utrzyma się co najmniej do niedzieli.

Nie żyje 55-latek

W piątek 55-letni mężczyzna zmarł w szpitalu w wyniku obrażeń, jakich doznał podczas pożaru w regionie Ilia na półwyspie Peloponez.

W ubiegłym tygodniu dziesiątki osób mieszkających niedaleko Aten zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów w związku zagrożeniem pożarami.

Pożary w 2023 roku

W 2023 r. pożary lasów zmusiły ok. 19 tys. osób do opuszczenia wyspy Rodos, a 20 osób zmarło w wyniku pożarów, które trwały wówczas w północnych regionach Grecji.