Wykorzystywanie dzieci przez gangi narkotykowe to problem, z którym mierzy się Portugalia. Najmłodsi mają pracować jako kurierzy dostarczający substancje psychoaktywne – podaje raport opublikowany w środę przed portugalską policję.

Policjanci ustalili, że dzieci są także wykorzystywane jako posłańcy, którzy dostarczają pieniądze za sprzedany towar. "Zjawisko może dotyczyć kilkuset dzieci" - twierdzą autorzy dokumentu.

Doprecyzowują oni, że tylko pomiędzy styczniem a październikiem 2023 r. policjanci potwierdzili 64 przypadki wykorzystywania dzieci do działalności grup przestępczych.

W sierpniu 2023 r. sąd w mieście Setubal, na zachodzie Portugalii, skazał na 25 lat więzienia matkę 3-letniej dziewczynki, która była wykorzystywana przez grupę przestępczą do rozprowadzania narkotyków.

Dziecko zostało pobite przez trójkę znajomych matki zajmujących się narkobiznesem. Trzylatka zmarła. O procederze wiedziała powiązana z grupą matka dziewczynki.

Portugalskie służby alarmują, że z roku na rok rośnie liczba narkotyków kierowanych do tego kraju. Problem angażowania dzieci w proceder wzrósł w czasach pandemii Covid-19.

W 2023 r. policja zarekwirowała w Portugalii ponad 50 ton różnego rodzaju narkotyków.