Trudno polemizować z tak absurdalnymi tezami - tak Paweł Zalewski z sejmowej komisji spraw zagranicznych komentuje w „Rzeczpospolitej” artykuł z „El Pais”. Autorka artykułu twierdzi, że w „wymordowaniu 2/3 europejskich Żydów kluczową rolę odegrali Polacy. Chełpią się swoją homofobią”.

Pilar Rahola, autorka artykułu, który ukazał się w katalońskiej edycji gazety, ma jeden cel - pokazać, że Polska budzi grozę, prześladuje homoseksualistów, łamie podstawowe prawa człowieka i nie ponosi za to żadnych konsekwencji. Ukazuje Polaków jako największych antysemitów w Europie. Zaznacza, że to w naszym kraju znalazły się obozy zagłady.

Trudno polemizować z tak absurdalnymi tezami. Autorka artykułu chyba nigdy nie była w Polsce. Gdyby była, taki artykuł nigdy by nie powstał - mówi "Rz" Paweł Zalewski, przewodniczący Sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych. Sugeruje, by dla Raholi zorganizować wyjazd studyjny do naszego kraju.

Kim jest autorka? Ma 49 lat. Była deputowaną do parlamentu hiszpańskiego z ramienia radykalnej lewicowej Republikańskiej Lewicy Katalonii i wiceburmistrzem Barcelony. Jako reporterka telewizyjna relacjonowała wiele konfliktów międzynarodowych. Jak dowiedzieliśmy się w "El Pais", z gazetą jedynie współpracuje. Redakcja tłumaczy, że publikuje różne opinie, także takie, których nie podziela. Zachęca do nadsyłania polemik z autorką, obiecuje je zamieścić.