Konsul Arabii Saudyjskiej opuścił Turcję po doniesieniach, że policja znalazła w saudyjskim konsulacie w Stambule dowody, że zabito w nim krytycznego wobec władz Rijadzie dziennikarza Dżamala Chaszukdżiego - donoszą we wtorek tureckie media.

Urzędnik tureckiego MSZ powiedział wcześniej we wtorek, że oprócz konsulatu przeszukana zostanie także rezydencja saudyjskiego konsula w Stambule i samochody placówki. Nie sprecyzował, kiedy ma to nastąpić.

Według tureckich mediów konsul wrócił samolotem rejsowym do Arabii Saudyjskiej.

Tureckie władze podejrzewają, że Chaszukdżi został zamordowany wewnątrz konsulatu, a następnie, aby zatrzeć ślady zbrodni, jego ciało zostało rozczłonkowane i wysłane pocztą dyplomatyczną, która zgodnie z prawem międzynarodowym podlega ochronie przed przeszukaniem.

Arabia Saudyjska początkowo oskarżenia te określała jako bezpodstawne, ale doniesienia sugerują, że może przyznać, iż Chaszukdżi został zamordowany w konsulacie - pisze Associated Press.

Tureccy śledczy przeszukiwali konsulat w nocy z poniedziałku na wtorek. Swoje działania zakończyli po dziewięciu godzinach, we wtorek rano. W przeszukaniu uczestniczyli też przedstawiciele strony saudyjskiej.

Chaszukdżi, który pisząc m.in. na łamach "Washington Post" krytykował władze swojego kraju za łamanie praw człowieka, zaginął 2 października, po wejściu do saudyjskiego konsulatu w Stambule, gdzie miał załatwić formalności związane z planowanym ślubem z turecką narzeczoną.

Tusk wzywa do pociągnięcia do odpowiedzialności winnych zabójstwa Chaszodżdżiego

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk wezwał do przeprowadzenia śledztwa i pociągnięcia do odpowiedzialności winnych zabójstwa saudyjskiego dziennikarza Dżamala Chaszukdżiego. Przemoc wobec dziennikarzy musi zniknąć - podkreślił we wtorek na konferencji w Brukseli.

Dziś przypada pierwsza rocznica zabójstwa dziennikarki Daphne Caruany Galizii. Od tego czasu inni dziennikarze zostali zamordowani, także w Europie. Dziś wszyscy jesteśmy zaniepokojeni doniesieniami o zabójstwie saudyjskiego dziennikarza Dżamala Chaszukdżiego. Jestem absolutnie przekonany, że bez wolnej prasy nasze społeczeństwo nie będzie wolne. Dlatego wzywam do przeprowadzenia pełnego dochodzenia (w sprawie Chaszukdżiego - PAP) w celu ustalenia, co się stało, i do pociągnięcia winnych do odpowiedzialności. Przemoc wobec dziennikarzy musi zniknąć - powiedział Tusk.

Tureckie władze podejrzewają, że Chaszukdżi został zamordowany w konsulacie saudyjskim w Stambule, a następnie, aby zatrzeć ślady zbrodni, jego ciało rozczłonkowano i wysłano pocztą dyplomatyczną, która zgodnie z prawem międzynarodowym podlega ochronie przed przeszukaniem.

Arabia Saudyjska początkowo określała te oskarżenia jako bezpodstawne, ale doniesienia sugerują, że może przyznać, iż Chaszukdżi został zamordowany w konsulacie - poinformowała Associated Press.

(nm)