Al-Kaida i powiązane z nią grupy terrorystyczne pozostają największym zagrożeniem dla światowego bezpieczeństwa - oświadczył sekretarz generalny Interpolu, Ronald Noble. Według niego samoloty i inne środki zbiorowego transportu są wystawione na największe ryzyko.

Linie lotnicze i cała branża lotnicza nadal są głównym celem terrorystów, ale jak dowiedzieliśmy się z materiałów wywiadowczych, bardzo koncentrują się oni również na innych środkach komunikacji zbiorowej. Jednak linie lotnicze nadal są szczególnym celem - przekonywał Ronald Noble.

Noble podkreślił też, że głównym źródłem zagrożenia jest wykorzystywanie skradzionych i zgubionych paszportów oraz fakt, że wiele krajów nie sprawdza paszportów pasażerów w bazach danych o zaginionych dokumentach.

Co drugi pasażer lotu międzynarodowego nie jest sprawdzany. To prawie pół miliarda każdego roku. Wiemy, że jeśli terroryści mogą przemieszczać się z kraju do kraju niezauważenie to jest to zagrożenie dla wszystkich krajów, a z perspektywy Interpolu to ryzyko numer jeden dotyczące wszystkich krajów na świecie - przekonywał szef Intefpolu.

Noble dodał, że w 2010 roku skontrolowano 490 mln paszportów a 40 tys. z nich znaleziono na listach skradzionych lub zgubionych dokumentów.