Wszystkie loty z lotniska w Luton pod Londynem zostały odwołane w związku z ogromnym pożarem, który wybuchł na jednym z lotniskowych parkingów. Obiekt częściowo się zawalił. Rannych zostało pięć osób - czterech strażaków i jeden członek personelu lotniska.

Strażacy informację o pożarze otrzymali we wtorek o godz. 21:38 czasu lokalnego (godz. 22:38 czasu polskiego).

Służby podały, że "całkowicie objęta pożarem" jest połowa wielopoziomowego parkingu lotniska. Obiekt "częściowo się zawalił" - pisze portal stacji Sky News.

O godz. 5:00 czasu polskiego strażacy próbowali zapobiec rozprzestrzenieniu się ognia na sąsiednie budynki i pojazdy na pasie startowym lotniska. W szczytowym momencie z ogniem walczyło 100 strażaków.

Rzecznik lokalnych strażaków Andrew Hopkinson powiedział, cytowany przez portal stacji Sky News, że strażacy stanęli w obliczu "poważnego i szybko rozprzestrzeniającego się pożaru". Niestety, ogień ostatecznie rozprzestrzenił się na wiele pięter.

Przed godz. 10:00 czasu polskiego strażacy poinformowali, że pożar został ugaszony.

Z szacunków wynika, że na parkingu znajdowało się około 1500 pojazdów. Pogotowie ratunkowe poinformowało, że czterech strażaków i jeden członek personelu lotniska zostało zabranych do szpitali w Luton i Dunstable.

Władze lotniska przekazały w komunikacie, że "bezpieczeństwo naszych pasażerów i personelu pozostaje naszym głównym priorytetem". W związku z tym podjęto decyzję o zawieszeniu wszystkich lotów do godz. 15:00 czasu lokalnego (godz. 16:00 czasu polskiego).

"Pasażerom zaleca się, aby w tym czasie nie wybierali się na lotnisko, ponieważ dostęp do niego nadal jest mocno ograniczony" - dodano.

Na nagraniach opublikowanych na X widać płomienie trawiące samochody zaparkowane na górnym piętrze wielopoziomowego parkingu. Słychać również alarmy pojazdów i eksplozje.

Jeden ze świadków, cytowany przez Sky News, powiedział, że prędkość, z jaką ogień się rozprzestrzeniał, była "niesamowita".

Z lotniska w Luton korzystają tanie linie, głównie easyJet, Ryanair i Wizzair, które obsługują m.in. liczne trasy do i z Polski - do i z Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Poznania, Gdańska, Katowic, Lublina, Rzeszowa, Bydgoszczy i Olsztyna.