Szefowa komisji ds. wywiadu w Senacie USA Dianne Feinstein poinformowała, że CIA wkrótce zakończy ocenę raportu o kontrowersyjnych przesłuchaniach w tajnych więzieniach. Jak dodała, spodziewa się, że dokument zostanie odtajniony na początku lipca.

Feinstein, cytowana przez "The Hill", dziennik poświęcony pracy Kongresu, powiedziała, że dyrektor amerykańskiego wywiadu James Clapper zapewnił ją, że sprawdzanie raportu w celu jego odtajnienia powinno być zakończone na początku przyszłego miesiąca.

Zapewnił mnie, iż ma nadzieję, że raport będzie dostępny około czwartego lipca - powiedziała Feinstein.

Na początku kwietnia senacka komisja ds. wywiadu opowiedziała się w głosowaniu za odtajnieniem streszczenia oraz wniosków swego obszernego, liczącego ponad 6 tys. stron raportu na temat kontrowersyjnych przesłuchań, jakie CIA prowadziła za czasów prezydenta George'a W. Busha.

Zanim to się stanie, CIA musi dokonać przeglądu raportu w celu określenia, co może zostać odtajnione i udostępnione opinii publicznej.

Oczekuje się, że raport, nad którym senatorzy pracowali kilka lat, ujawni szczegóły kontrowersyjnego programu tzw. wzmocnionych technik przesłuchań, takich jak podtapianie czy pozbawianie snu, który CIA prowadziła w tajnych zagranicznych ośrodkach w ramach walki z terroryzmem po zamachach z 11 września 2001 roku. Raport jest pierwszym i najbardziej obszernym dokumentem, którego celem było zbadanie faktycznego znaczenia tego programu dla zdobywania ważnych informacji wywiadowczych.

Tajne więzienia w Polsce?

Według przecieków "Washington Post" i innych amerykańskich mediów we wnioskach raport senatorzy zarzucają CIA, że przez lata wprowadzała w błąd amerykańską administrację, Kongres i opinię publiczną, ukrywając prawdę o brutalnych metodach przesłuchiwania więźniów, a także ich niewielkiej skuteczności.

W 2005 r. organizacja Human Rights Watch poinformowała, że w Polsce i kilku innych krajach europejskich, mogły być tajne więzienia CIA. Według niej takie więzienie w Polsce miało się znajdować na terenie szkoły wywiadu w Kiejkutach lub w pobliżu wojskowego lotniska w Szymanach na Mazurach. Polscy politycy różnych opcji politycznych wielokrotnie zaprzeczali, by takie więzienia w Polsce istniały. 

(abs)