Tak się tworzy koalicję - mogą powiedzieć Niemcy. Po zaledwie trzech tygodniach negocjacji CDU, CSU i FDP formalnie podpisały umowę, która pozwoli im stworzyć nowy rząd. Nowa koalicja zapisała także w porozumieniu, że chce pogłębiać współpracę i przyjaźń z Polską.

Jak powiedziała Angela Merkel, nowa koalicja zdecydowała się "kroczyć ścieżką, która stawia całkowicie na wzrost" gospodarczy. Nie ma gwarancji, że się uda, ale są szanse, że się uda - dodała. Zdaniem Merkel, gdyby postawiono na drastyczne oszczędności, nie udałoby się pobudzić wzrostu gospodarczego, który jest kluczowy, by wydostać Niemcy z recesji. To nie czas na oszczędności – powiedziała - potrzeba trochę odwagi. Cały dokument to ponad stustronicowy przepis jak z pustą kieszenią budżetu rozwijać gospodarkę, pomagać rodzinom i firmom i jeszcze ciąć podatki.

W środę powstanie rząd, który pod wodzą Merkel i Guido Westerwelle podejmie się tego szaleńczego zadania. Albo będziemy mieli z kogo czerpać wzorce, albo wkrótce będziemy musieli pomagać sąsiadom.