​W wieku 97 lat zmarł w swoim domu w Izraelu Salomon Perel, niemiecki Żyd, który podczas II wojny światowej uniknął prześladowań nazistowskich, udając Aryjczyka - podała agencja dpa, powołując się na Jad Waszem.

Salomon Perel urodził się 21 kwietnia 1925 roku w Peine w Dolnej Saksonii. W 1935 r. jego rodzice przeprowadzili się do Łodzi po tym, jak naziści zniszczyli ich rodzinny sklep obuwniczy.

Po wybuchu II wojny światowej Salomion wraz bratem uciekł na tereny okupowane przez Rosjan i dostał się do sierocińca. Po napaści III Rzeszy na ZSRR, uciekł z sierocińca i został schwytany przez wojska niemieckie. Ponieważ pochodził z Niemiec i rozmawiał płynnie po niemiecku, zdołał skutecznie przekonać żołnierzy, że jest volksdeutschem i został rosyjsko-niemieckim tłumaczem.

Wkrótce, z racji odpowiedniego wieku, został wysłany do szkoły Hitlerjugend w Brunszwiku. Tam także ukrywał swą tożsamość i zmienił nazwisko na Josef Perjell.

Pod koniec wojny Perel został wzięty do niewoli przez oddział armii amerykańskiej, ale wkrótce został zwolniony. W 1948 roku przeniósł się do Izraela.

W 1989 r. wydał autobiograficzną książkę wspomnieniową "Ich war Hitlerjunge Salomon", na podstawie której Agnieszka Holland nakręciła obsypany wieloma prestiżowymi nagrodami film "Europa, Europa".