Europejska prasa obszernie komentuje wczorajsze zmiany w Polsce. „W rządzie został już tylko PiS" - napisała gazeta "Wriemia Nowostiej".

Przepychanki między partiami i więdnięcie polskiej koalicji jest procesem na tyle powolnym i zagmatwanym, że trudno go śledzić. Jak to często bywa, rosyjscy dziennikarze nie zawsze rozumieją, o co chodzi.

Jedna z gazet pisze na przykład, że przedwyborczy sojusz zawarli Kaczyńscy i Tusk, z obawy przed potężną lewicową koalicją. Zdaniem dziennikarzy Lepper i Giertych wystawili się na przetarg. Są gotowi zawrzeć układ z Tuskiem lub Kaczyńskimi, w zależności od tego, kto da więcej.

Londyński "Financial Times" artykuł poświęcony Polsce tytułuje: "Rozsypała się polska rządząca koalicja" i zaznacza, że przedterminowe wybory są już przesądzone. Według dziennika wybory mogą być jednak ryzykowne dla PiS-u, który w sondażach ma coraz niższe notowania. LPR i Samoobronie - według "Financial Times'a" grozi "wyborcze wymarcie", bo mogą w ogóle nie trafić do parlamentu.