Nie chcieliśmy, ale znów przysporzyliśmy wam bólu - tymi słowami do rodzin ofiar tragedii pod Smoleńskiem i do narodu polskiego zwrócił się komentator radia Echo Moskwy Matwiej Ganapolski. Wybaczcie, że kolejne nieszczęście przyniosła wam Rosja! - dodał.

Proszę o wybaczenia za to, że wasi bliscy zginęli właśnie wtedy, gdy lecieli do mojego kraju. O wybaczenie proszę także Polskę. Za to, że w moim kraju zginęła część jej elity politycznej - napisał Ganapolski w swoim blogu na stronie rozgłośni.

Komentator zauważył, że kilka dni temu Rosja wyciągnęła rękę (do Polski), uznając winę stalinizmu za śmierć 22 tys. Polaków, rozstrzelanych tylko dlatego, że nie wiedziano, co z nimi zrobić.

I oto w samolocie Prezydenta Polski ginie sam Prezydent i ci, którzy chcieli być obecni przy fakcie tego historycznego pojednania. Giną podczas lądowania w Smoleńsku. W pobliżu Katynia. Giną w Rosji. W rosyjskim samolocie - wskazał.

Bóg zabrał najlepszych - podkreślił i dodał: Bóg po raz drugi wystawia nas na próbę.

Teraz z Polakami jesteśmy złączeni podwójną krwią. Do 22 tys. doszło jeszcze prawie 100. Jest to próba nie tylko dla Polaków, ale także dla nas - zaznaczył.

Słuchaj w internecie programu specjalnego w RMF FM

Tutaj możesz złożyć kondolencje

Wszyscy - niezależnie od przekonań politycznych - starają się uczcić pamięć zmarłych. Otrzymujemy od Was zdjęcia z całego kraju, a także ze wszystkich miejsc na świecie, gdzie mieszkają Polacy. [ZOBACZ]

Tutaj znajdziesz podsumowanie tragicznych wydarzeń w Smoleńsku