Do 15 wzrosła liczba śmiertelnych ofiar sztormu Gloria, który w drugiej połowie stycznia wyrządził wielomilionowe straty na terenie Hiszpanii. Na Ibizie, na Balearach, znaleziono ciała dwóch poszukiwanych obcokrajowców.

Przed południem władze hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil) poinformowały, że służby zidentyfikowały zwłoki dwóch poszukiwanych od wtorku mężczyzn: 41-letniego obywatela Kolumbii oraz 25-letniego Brytyjczyka.

W komunikacie żandarmeria wyjaśniła, że w znalezieniu miejsca, gdzie zginął obywatel Wielkiej Brytanii, który ostatni raz był widziany podczas jazdy na motorze, pomogło odnalezienie przy jednej z plaż jego kurtki.

Niszczycielski sztorm nad Półwyspem Iberyjskim

Sztorm Gloria nadszedł nad Półwysep Iberyjski 18 grudnia. Przez kolejny tydzień doprowadził do szacowanych na kilkadziesiąt milionów euro strat w Hiszpanii. Najbardziej ucierpiały wspólnoty autonomiczne Katalonii, Walencji oraz archipelag Balearów.

W efekcie żywiołu rannych zostało ponad 100 osób w Hiszpanii, a także dwie inne w Portugalii. W dalszym ciągu poszukiwane są dwie osoby. W Katalonii niezbędna była ewakuacja ponad 500 mieszkańców terenów zalanych wezbranymi rzekami.

Tymczasem w poniedziałek partie opozycji zażądały od premiera Pedra Sancheza wyjaśnień w związku z informacjami mediów, iż do czwartkowej wizyty na zalanych wodą terenach przejął on helikopter obrony cywilnej, zmuszając jej pracowników do wstrzymania poszukiwań zaginionych osób.