Położona na adriatyckim wybrzeżu Chorwacji wyspa Hvar mierzy się z ekologiczną katastrofą. Statki wycieczkowe zmieniają jej plaże w szamba - ostrzega w czwartek dziennik "Slobodna Dalmacija".

"Chociaż Morze Adriatyckie zostało uznane przez Międzynarodową konwencję o zapobieganiu zanieczyszczeniom ze statków (MARPOL) specjalnym obszarem ekologicznym, a sezon dopiero się rozpoczyna, w tym roku ponownie dochodzi do poważnych skażeń wody związanych z odprowadzaniem odchodów i innych ścieków ze statków wycieczkowych" zauważa chorwacki dziennik.

Okolice Hvaru zalewają odchody

"Ostrzegaliśmy o tym problemie kilka razy w zeszłym roku, ale w międzyczasie nic nie zostało zrobione. Okolice Hvaru zalewają odchody czy olej kuchenny z odpadami spożywczymi, które wylewają się z przepływających w pobliżu wyspy statków wycieczkowych" - mówi "Slobodnej Dalmaciji" Veljko Drinković, pracownik branży turystycznej adriatyckiej wyspy.

"Zdarza się tak, że rano cieszymy się krystalicznie błękitnym morzem, a już po południu, za sprawą prądów morskich, woda robi się brązowa" - dodaje.

Są to plamy o średnicy około 150 metrów, które pojawiają się po południu, gdy łodzie wracają z Hvaru na ląd. Niektórzy zabezpieczają plaże, instalując na wodzie specjalne tamy powstrzymujące część odpadów - relacjonuje dziennik.

Obecną sytuację cechuje swoisty "kryminalny optymizm", który przemieni najpiękniejsze morze świata w wielkie szambo - mówi rozmówca "Slobodnej Dalmaciji".

Jak statki pozbywają się ścieków?

Hotelarze i inni przedsiębiorcy zależni od turystyki wzywają władze Chorwacji do sprawdzenia, jak załogi statków pozbywają się ścieków i ukarania tych, którzy łamią przepisy.

Przede wszystkim należy stworzyć system zbierania tego typu odpadów i go przestrzegać. Nie ma nic skuteczniejszego niż uderzenie po kieszeniach tych, którzy nasze najpiękniejsze na świecie plaże zamieniają w szambo - podkreślają rozmówcy "Slobodnej Dalmaciji".