W Niemczech zmarło już 14 osób zakażonych bakterią EHEC. Dwanaście z nich to kobiety. Niemieckie służby medyczne po posiedzeniu sztabu kryzysowego podały, że nadal nie są w stanie określić źródła pochodzenia bakterii i wszelkie higieniczne zalecenia szczególnie w północnych landach są aktualne.

W całych Niemczech odnotowano dotychczas ponad 1200 potwierdzonych infekcji bakterią EHEC. Dzisiaj poinformowano, że wskutek powikłań po zakażeniu bakterią w Niemczech zmarły cztery kolejne osoby: jedna w Meklemburgii-Pomorzu Przednim, jedna w Szlezwiku-Holsztynie i dwie w Nadrenii Północnej-Westfalii, czyli po raz pierwszy poza północnymi landami Niemiec.

Niestety należy się liczyć z tym, że będzie więcej chorych - przyznał niemiecki minister zdrowia Daniel Bahr po kryzysowym spotkaniu z przedstawicielami władz krajów związkowych w Berlinie. Zalecił mieszkańcom Niemiec ostrożność i bezwzględne przestrzeganie zasad higieny.

Lekarze z Wyższej Szkoły Medycyny w Hanowerze poinformowali o pierwszych pomyślnych wynikach nowej terapii przeciwciałami, zastosowanej u pacjentów z zespołem hemolityczno-mocznicowym o ciężkim przebiegu. Podano im lek Ekulizumab. Lek pomaga, choć nie jest to cudowny środek - powiedział dyrektor kliniki w Hanowerze profesor Hermann Haller. Także w Hamburgu zastosowano tę terapię u jedenastu pacjentów.

Niemieckie władze nadal poszukują źródeł zakażeń bakterią EHEC. W zeszłym tygodniu obecność groźnego szczepu pałeczek okrężnicy Escherichia coli stwierdzono na próbkach trzech ogórków sałatkowych, pochodzących z Hiszpanii. Próbki pobrano na hurtowym targu warzyw w Hamburgu. Nie wyjaśniono na razie, jak doszło do zanieczyszczenia ogórków, a władze nie wykluczają, że źródeł infekcji może być więcej.

Szef berlińskiego Instytutu im. Roberta Kocha ponownie zalecił powstrzymanie się od spożywania warzyw na surowo, szczególnie na północy Niemiec. Jego zdaniem mycie warzyw nie zapewnia stuprocentowej ochrony przed zakażeniem.

EHEC wywołuje krwawe biegunki, bóle brzucha, wymioty, może doprowadzić nawet do niewydolności nerek. Wiadomo, że EHEC jako bakteria jelitowa pojawia się w odchodach ludzi i zwierząt, a przenoszona jest na owocach i warzywach, w świeżym mleku czy surowym mięsie, najczęściej wołowinie.