Na aukcji w Bostonie idą pod młotek listy prezydenta Johna F. Kennedy’ego, pisane do szwedzkiej kochanki. "Spędziłem z Tobą cudowny czas zeszłego lata. To jasne wspomnienie w moim życiu – jesteś cudowna i tęsknię za Tobą" – tak między innymi pisał w swoich listach John F. Kennedy. Na aukcję w Bostonie trafiły cztery z nich. Ich licytacja w internecie potrwa do 12 maja. Szacuje się, że listy mogą zostać sprzedane za 30 tysięcy dolarów.

Wywodząca się ze szwedzkiej arystokracji Gunilla von Post spotkała 15 lat starszego Johna F. Kennedy’ego, świeżo upieczonego senatora z Massachusetts, na Francuskiej Riwierze w 1953 roku.

Podobno od razu się w sobie zakochali. Mimo to miesiąc po ich spotkaniu Kennedy poślubił Jacqueline Bouvier.

Z listów do Gunilli wynika, że małżeństwo nie zmniejszyło jego zainteresowania młodą Szwedką.

Dwa lata później zakochany popłynął statkiem do Szwecji, by odwiedzić kochankę w Båstad.

Z pamiętników von Post wynika, że ta relacja była dla obojga czymś więcej niż romansem. Kennedy był gotowy zakończyć małżeństwo z Jackie i sprowadzić do Stanów Zjednoczonych Gunillę. Na drodze do ich szczęścia miał stanąć ojciec przyszłego prezydenta USA. Ponadto okazało się, że Jacqueline poroniła. Niedługo potem udało się jej jednak zajść w ciążę.

Kennedy i von Post pisali do siebie do 1956 roku. Korespondencja ustała po zaręczynach Szwedki z właścicielem ziemskim Andersem Ekmanem. "Było mi przykro, gdy się dowiedziałem, że jednak nie przyjedziesz do USA, tylko wyjdziesz za jakiegoś rolnika. A już miałem w planach przyjechać do Szwecji w przyszłe lato. Teraz - już tak się nie stanie. Jeśli jednak za niego nie wyjdziesz, przyjedź do Stanów Zjednoczonych" - pisał w ostatnim liście JFK.

Para spotkała się jeszcze w 1958 roku na oficjalnej gali w Waldorf Astoria. Każde z nich było wtedy w towarzystwie współmałżonka. Gunilla była w ciąży.

John F. Kennedy został zastrzelony w Dallas w 1963 roku. Miał 46 lat.

Gunilla von Post zmarła w 2011 roku w wieku 79 lat... na Florydzie.