Grupa Bojowników o Wolność Islamskiego Marawi przeprowadziła szturm na miasteczko Pigcawayan na wyspie Mindanao. Jak podał szef miejscowej policji Realan Mamon, islamistom udało im się przejąć budynek szkoły, który obecnie okupują. Reuters donosi, że w mieście doszło do strzelaniny, ale nie ma informacji o ofiarach śmiertelnych czy rannych.

Pigcawayan jest oddalone o 190 km od Marawi na południu Filipin, gdzie od pięciu tygodni trwają starcia dżihadystów powiązanych z Państwem Islamskim z rządowymi siłami zbrojnymi.

Przed tygodniem filipińska armia informowała, że dotychczas w walkach z rebeliantami w Marawi zginęło 290 osób, w tym 206 bojowników, 58 żołnierzy i 26 cywilów.

W okrążonych przez wojsko dzielnicach przebywa około 100 islamistów, a uwięzionych lub przetrzymywanych jako zakładnicy jest od 300 do nawet 600 cywilów.

Według powiązanej z ISIS propagandowej agencji Amak, rebelianci kontrolują dwie trzecie Marawi.

Opanowanie tego miasta przez islamistów powiązanych z ISIS wzbudziło obawy w państwach Azji Południowo-Wschodniej, które uważają, że Państwo Islamskie, wypierane z Iraku i Syrii, chce w tym regionie utworzyć swój przyczółek.

Same Filipiny już od blisko 50 lat zmagają się z dwiema rebeliami na południu kraju: maoistycznych bojowników i islamistycznych separatystów.

Eksperci wskazują, że akcja militarna może nie wystarczyć, by przywrócić pokój w biednym regionie, od dawna zaniedbywanym przez polityków.


(e)