Policjanci z Norwegii i Danii ściągają do Szwecji, by wspomóc tamtejszych funkcjonariuszy w zapewnieniu bezpieczeństwa uczestnikom i fanom Eurowizji. Konkurs piosenki rozpocznie się w Malmoe we wtorek 7 maja. Na scenie wystąpią artyści z Izraela, co po rozpoczęciu wojny z Hamasem, nie spodobało się artystom i mieszkańcom nordyckich krajów. Policja spodziewa się wielu manifestacji. Nasz kraj na Eurowizji będzie reprezentować Luna.

W szwedzkim Malmoe we wtorek 7 maja rozpocznie się konkurs piosenki Eurowizji. Finał będzie mieć miejsce 11 maja w hali Malmoe Arena w dzielnicy Hyllie, a półfinały 7 i 9 maja. 

Już dziś odbędą się pierwsze imprezy towarzyszące konkursowi. 

Według szacunków burmistrz Malmoe Katrin Stjernfeldt Jammeh spodziewanych jest 100 tys. fanów Eurowizji.

Polityka kładzie się cieniem na święcie piosenki

Święto muzyki będzie się jednak odbywać w cieniu trwającej od października 2023 roku wojny Izraela z palestyńską organizacją terrorystyczną Hamas. 

Malmoe w związku z przyjęciem dużej liczby palestyńskich imigrantów nazywane jest potocznie Małą Palestyną. 

Organizacje propalestyńskie, domagające się wykluczenia ze współzawodnictwa piosenkarki z Izraela Eden Golan, zapowiedziały dwie duże demonstracje, mogące zgromadzić po 20 tys. osób. 

Kwestia bezpieczeństwa w Malmoe budzi niepokój w Izraelu. Według portalu Times of Israel Izraelska Rada Bezpieczeństwa Narodowego wydała zalecenia dla fanów Eurowizji planujących udać się do Szwecji. Jednym z nich jest, by nie pokazywali się z flagami ich państwa. Reprezentantka Izraela ma natomiast nie opuszczać hotelu. 

Szwedzka policja zapowiedziała wzmocnienie ochrony Malmoe funkcjonariuszami z innych części kraju, przyjadą również policjanci z Danii i Norwegii. Ustawione zostały tzw. mobilne kamery monitoringu. Należy też spodziewać się kontroli, a w wielu miejscach nie będzie można nosić plecaków ani toreb. Nad miastem latać mają policyjne drony.

Luna - reprezentantka Polski na Eurowizji

W latach 1994-2023 łącznie 26 piosenek reprezentowało Polskę w konkursie Eurowizji. W tym roku nasz kraj reprezentuje Luna. 

Wokalistka postara się zachwycić Europę piosenką "The Tower". Powstała ona w Wielkiej Brytanii we współpracy z Fyfe oraz Maxem Cooke. Utwór został napisany specjalnie z myślą o Eurowizji. "The Tower" to - jak deklaruje artystka - "Manifest wolności i siły; wyjście z mroku i ciemności". 

Luna wystartuje w pierwszym półfinale konkursu. Na scenie zobaczymy ją już 7 maja. O tym, czy awansuje do finału, zdecyduje głosowanie publiczności. Na pewno w finałowym koncercie zaprezentują się przedstawiciele Wielkiej Piątki (państw, które płacą największe składki do Europejskiej Unii Nadawców - Wielkiej Brytanii, Niemiec, Hiszpanii, Włoch i Francji) i gospodarza - Szwecji. W tegorocznym konkursie udział weźmie 37 krajów.