Nie są w stanie zrozumieć społecznego przekazu - mimiki twarzy, mowy ciała, codziennych rozmów - tak łatwo jak inni. Świat może się im jawić niezrozumiałym i zagmatwanym miejscem, pozbawionym sensu i logicznego porządku. Ludzie z autyzmem, uznanym przez ONZ za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata obok raka, cukrzycy i AIDS. 2 kwietnia - w Światowym Dniu Wiedzy o Autyzmie - tysiące miejsc rozświetlą się na niebiesko - w kolorze solidarności z osobami z autyzmem.

ONZ ogłosiła 2 kwietnia Światowym Dniem Wiedzy o Autyzmie w 2008 roku. Po ustanowieniu Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych wybrano ten dzień, by podkreślić konieczność pomocy w poprawie jakości życia dzieci i dorosłych z autyzmem.

Co roku swój kolor na niebieski zmienia 2 kwietnia ponad 2000 budynków, w 180 miastach, w 48 krajach na świecie.

Dzisiaj na niebiesko zaświecą się m.in.: Kładka Bernatka i Estakada Lipska-Wielicka w Krakowie, Pałac Kultury i Nauki, Most Śląsko-Dąbrowski i gmach Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, Zamek w Lublinie, Ratusz w Kaliszu, Manufaktura w Łodzi, Spodek w Katowicach, Empire State Building w Nowym Jorku, Pomnik Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro i Opera w Sydney.

Solidarność z cierpiącymi na autyzm może jednak wyrazić każdy, oświetlając budynek na niebiesko, dodając kolor niebieski do ubrania, propagując logo akcji w internecie - choćby na Facebooku, a także wspierając finansowo organizacje działające na rzecz osób z autyzmem: np. przekazując im 1 procent podatku.

(e)