Historyczny sukces Aleksandry Dawidowicz. Polka została mistrzynią świata w kolarstwie górskim w kategorii młodzieżowców (do lat 23). 22-letnia zawodniczka wygrała wyścig rozgrywany w Canberze w Australii. Jako pierwsza Polka w historii zdobyła zloty medal w tej kategorii wiekowej.

Przed wyścigiem Dawidowicz zaliczano do grona faworytek. Jej największą rywalką miała być Tanja Zakelj, jednak Słowenka nie ukończyła wyścigu. Tymczasem młodziutka Polka od początku jechała w czołówce. Trzymała się blisko Szwedki Alexandry Engen. Na pierwszym pomiarze czasu była tuż za nią. Nie zraziła się nawet tym, że w jej rowerze spadł łańcuch. Szybko poradziła sobie z problemem i zaczęła atakować. Na trudnej trasie Szwedka opadła z sił, a Dawidowicz w swoim tempie pędziła do mety. 25 kilometrów pokonała w niecałe półtorej godziny. Szwedka straciła do niej ponad minutę i zdobyła srebrny medal. Trzecie miejsce i brązowy krążek wywalczyła Francuzka Julie Bresset. Dobrze spisała się także druga z Polek Paulina Gorycka, która dojechała na siódmej pozycji. Mogło być jeszcze lepiej, gdyby nie upadek na początku wyścigu.

W lipcu Dawidowicz zdobyła złoty medal mistrzostw Europy. Wygrała wtedy wyścig na trasie w holenderskim Zoetermeer. Wcześniej jej największym sukcesem było dziesiąte miejsce na igrzyskach olimpijskich w 2008 roku. To właśnie w Pekinie miała bardzo groźnie wyglądający wypadek. Na stromym, kamienistym zjeździe popełniła mały błąd, przeleciała przez kierownicę i spadła w dół zbocza. To chyba najcięższy wypadek w mojej karierze - mówiła wtedy. Mimo to nie wycofała się z zawodów; na mecie była dziesiąta.

Wyniki - U23:

1. Aleksandra Dawidowicz Polska 1:24.32
2. Alexandra Engen Szwecja strata 1.13
3. Julie Bresset Francja 2.31
4. Kathrin Strinemann Szwajcaria 4.03
5. Annie Last W. Brytania 4.16
6. Barbara Benko Węgry 4.35
7. Paula Gorycka Polska 5.13